Sinop ili Gerze ilçesinde balık tüketimi ve balık tüketimini etkileyen faktörler
Fish consumption and the factors tahat effect fish consumption in Gerze district of Sinop
  1. Tez No: 430871
  2. Yazar: İRŞAT ERÜMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Sinop İli Gerze ilçesinde yaşayan 352 hanehalkı ile 2014 yılı Nisan ve Mayıs aylarında yapılan anketlerle elde edilen veriler yardımıyla, balıketi tüketim alışkanlıkları incelenmiştir. Aynı zamanda, Sinop İli Gerze ilçedeki hanehalkının balık eti tüketicilerinin gelir seviyesi, balık eti tüketim miktarları, karar alma ve satın alma süreçleri ele alınmıştır. Tüketicilerin ortalama yaşı 38.3 yıl ve ortalama hanehalkısayısı 3,57 kişi olarak hesaplanmıştır. Hanehalkları üç farklı gelir grubuna göre incelenmiştir. Hanehalklarının ortalama aylık gelirleri 2576,42 TL'dir. Tüketicilerin ortalama aylık gıda masrafları 877,67 TL olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, tüketicilerin % 95,74'i balık tüketmektedir. Balık etini tercih etme nedenlerinin başında lezzetli olması(%32,77) gelmektedir. En çok tercih edilen tuzlu su balık türü hamsidir. Tüketicilerin en çok tercih ettiği tatlı su balığı çeşidi alabalıktır(%61,46). En çok tüketim mevsimi kıştır.Pişirme yöntemi olarak en çok tavada pişirme(%41,19) kullanılmaktadır.Balığın en çok tüketildiği öğün akşamdır(%73).Balık en çok sabit balıkçıdan(%76,26) temin edilmekte olup temin edilen yerin tercih edilmesini en çok tazelik(%58,75) faktörü etkilemektedir.Araştırma sonucunda; balık eti tüketiminin tüketicilerin gelir seviyesi, gıda masrafları, eğitim durumu ve medeni durumla ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada tüketicilerin balığın temin yeri temin yerini tercih nedenleri gibi durumları incelenmiştir. Bu verilerin bir sonucu olarak Sinop İli Gerze ilçesinde tüketicilerin balıketi tüketimi konusunda duyarlı oldukları ancak ekonomik nedenlerle tüketicilerin sağlıklı beslenme için gerekli miktarda balık eti tüketemedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,with the help of 352 households and the questionnaires made on April and May in 2014, fish meat habits have been analyzed. Besides this; income level of households' fish meat consumers in Gerze district, fish meat consumption level and the process of decision making-purchasing have been analyzed.It has been estimated that the average age of the consumers is 38,3 and the average population of household is 3,57.Households have been analyzed according to three income groups. It has been estimated that the households' average monthly income is 2576,42TL and the consumer's monthly food expense is 877,67 TL.According to the results of the survey; % 95,74 of the consumers eat fish.The most effective factor in preferring fish meat is as it's delicious (%32,77).The most preferred saltwater fish is 'Anchovy' (Hamsi).The most preferred freshwater fish is 'Salmon'(Alabalık)(%61,46).The most fish meat consumption is in winter. Fryingfish in a pan mostly used as a cooking method (%41,19). Also, Fish is mostly consumed in the evening as a meal.Fish is mostly bought from a stable fisherman.Freshness is the top factor that affect the preference of fish-buying. (%58,75)In the consequence of the study,it has been stated that fish meat-consuming is related with the income level of the consumers, food expenses, educational status and marital status. Also in this study, some conditions such as the fish-buying place have been analyzed.As a result of this study it has been stated that the consumers in Gerze district of Sinop are sensible in fish meat consuming, but they cannot consume enough fish meat for healthy nutrition because of economic problems.