Sarı sormuk (Alkanna orientalis) kök ekstraktlarıyla değişik kumaş türlerinin boyanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dyeing properties of different fabric species with yellow sormunen (Alkanna orientalis) root extract
  1. Tez No: 430872
  2. Yazar: SEDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Sarı sormuk (Alkanna orientalis) bitki kökü ekstraktlarıyla değişik kumaş türlerinin boyanma özellikleri incelendi. Bu amaçla, pamuklu ve yünlü kumaş numuneleri sarı sormuk köklerinden destile su ortamında elde edilen ekstraktı kullanılarak CuSO4×5H2O, FeSO4×7H2O, A1K(SO4)2×12H2O mordanları ile ortam pH'sında ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleriyle boyandı. Aynı boyama işlemi (%3 NH3+ %3Üre+ %3 CaC2O4 g/v ) karışımında (Önal-1) 24 saat bekletilerek ön işlem görmüş pamuklu ve yünlü kumaşlara da uygulandı. Boyanan numunelerin Renk kodları Pantone Color Quide, K/S ve L* a* b*değerleri Renk Ölçüm Spektrofotometresi, yıkama, sürtünme ve ışık haslığı değerleri ise ilgili cihazlarda yapılarak gri skala yardımıyla değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda (üre+amonyak +okzalat) karışımında işlem görmüş kumaşların bu karışımda işlem görmemiş kumaşlara göre daha yüksek haslık değerlerine sahip olduğu görülürken, tüm haslık değerlerinin iyi derecede olduğu görüldü. 2016,52
Özet (Çeviri)
In this study, the dyeing properties of difference fabrics species were inverstigated using root extract of yellow sormunen. For this purpore, the cotton and wool fabrics were dyed using the root extract of yellow sormunen by pre-mordanting, together mordanting and last mordanting methods using copper sulphate (CuSO4), iron sulphate (FeSO4) and alümina sulphate (AIK(SO4)2 at medium pH. The same procedure was applied to cotton and wool fabrics that allowed in %3 NH3+ %3 urea+ %3 CaC2O4 mixture (Önal-1) for 24 h. The color codes were determined with Pantone Color Quide, K/S and L* a* b* values were detected with color measurement spectrophotometer, washing-, crocking-fastnessess were performed and evaluated using grays cale. According to the evalutions, the fabrics dyed pre-treated with (urea+ammonia+calciumoxalate) mixture have higher fastness values than the unpre-treated dyed fabrics with (urea+ ammonia+ calcium oxalate). 2016, 52