Giresun ilinde fındık işleyen ve pazarlayan işletmelerin yapısal özellikleri, sorunları ve çözüm önerileri
Constitutive properties, present problems and suggestions for the problems of the companies processing and marketing hazelnut in Giresun
  1. Tez No: 430873
  2. Yazar: ALİ GALİP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, fındık işleyen ve ihracatını yapan işletmelerin yapısal özelliklerini belirlemek, sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Tam sayım yöntemi ile anket uygulanmış ve 35 işletme ile görüşülmüştür. Araştırmada sonucunda; işletmelerin %80'i şirket statüsünde olduğu, %60'nın şehir merkezlerinde faaliyet gösterdiği, %60'nın modern teknoloji kullandığı ve ortalama 20 isçi ile çalıştıkları belirlenmiştir. İşletmelerin %40'nın araştırma geliştirme faaliyetinde bulunduğu, %77'nin üretim planlaması yaptığı görülmüştür. Bu işletmeler 2015 yılında 12.500 ton fındık ihraç ederek 142 milyon dolar gelir elde ettikleri ve bu ihracatın % 75'ni AB ülkelerine yaptıkları tespit edilmiştir. İşletmelerin en önemli problemi, arz ve talep dengesinin yıllara göre değiştiği bunun sonucu olarak problemler yaşandığı, kredi ve devlet desteklerinden yeterince yararlanılamadığı, ihracat fonunun maliyetleri artırması, ülkeler arası sınır geçişlerinde gecikmelerin olması konusunda sorunların olduğu belirlenmiştir. Bu sorunların çözümü için lisanslı depoculuk faaliyetlerinin artırılması, çiftçilerin bu konuda teşvik edilmesi, devletin sağladığı desteklerde bürokratik işlemlerin azaltılması ve kapsamının genişletilmesi, gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the structural features of the companies which process and export the hazelnut, find out the problems of these companies and provide suggestions for the problems mentioned. In order to gather data, a questionnaire was applied with the method of complete inventory and 35 companies were interviewed. The results of the study indicate that, 80% of all the companies are articles of incorporation, that 60% of the companies operate in city centers, 60% of the companies are run using modern technological tools and that 20 workers are employed in each one approximately. It was observed that 40% of these companies engage in research and development activities and 77% of these make production planning. It was also determined that these companies gain 142 million dollars exporting 12.500 tons of hazelnut in 2015 and 75% of the exportations were delivered to European Union countries. This study indicates that the most crucial problems of these companies are the ones they experience depending on the change in supply and demand equilibrium. As a result of these problems, it was found that these companies have trouble in benefiting from government grants and state credits, costs increased by export funds and delays occurring in transnational border crossings. The findings of the present study indicates that, in order to solve these problems, licensed warehousing activities should be increased, the farmers should be encouraged to produce, bureaucratic procedures of the supports provided by government should be reduced and the extent of the supports should be enhanced.