Poli (metilmetakrilat-ko-glisidil metakrilat-ko-etilen glikol dimetakrilat)/n- oktadekan mikrokapsüllerinin üretim ve modifikasyonu
Modification of poli (metilmethacrylate-co-glycidyl methacrylate-co ethylene glycole dimethacrylate)/n- octadecane mikrocapsules for systems
- Tez No: 430881
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, mikrokapsül üretimi için metil metakrilat içersindeki %1, %5 ve %10'luk glisidil metakrilat karışımları n-oktadekan varlığında emülsiyon yöntemi ile yağ fazında kopolimerleştirilmiştir. Sisteme ayrıca çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilat sabit oranda eklenmiştir. Üretilen mikrokapsüllerde glisidil uç grubu su ile hidrolize olarak mikroparçacıkların suda yayınabilmesi için iki hidroksil grubu üretmektedir. Glisidil grubu içeren mikrokapsüllere ayrıca üre uygulanmış ve farklı oranda ısı depolama yeteneğine sahip üç mikrokapsül daha elde edilmiştir. Elde edilen mikrokapsüllerin yapısal tanımlanmaları ve fiziksel özellikleri fourier dönüşümlü infrared spektrumu (FT-IR), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik analiz (TGA) ve parçacık büyüklüğü analizörü (PSD) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1%, 5% and 10% glycidyl methacrylate in methyl methacrylate were copolymerized as shell in the presence of n-octadecane in oil phase. Additionally ethylene glycole dimethacrylate at a constant ratio was added to the system as a crosslinker Glycidyl end group ın the produced microcapsules produces two hydroxyl groups enabling microparticles to distribute in water. Also urea was applied to these microPCMs and three microPCMs with various phase changing capacity according to the encapsulation ratios were obtained. Structural identification and physical properties of the produced microparticles have been investigated by using a Fourier Transfer Infrared (FT-IR) Spectrometer, a Differential Scanning Calorimeter (DSC), a Thermogravimetric Analyzer (TGA), and a Particle Size Distribution (PSD) Analyzer.