Synthesis and enviromental applications of ionic group functionalized microbeads with different crosslinking properties
Farklı çapraz bağlanma özelliklerine sahip iyonik fonksiyonel grup içeren mikropartiküllerin sentezi ve çevre uygulamaları
  1. Tez No: 430904
  2. Yazar: GÜNEŞ KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Micropartiküller son on yılda bir çok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji ve malzeme biliminin gelişmesiyle, mikropartiküller çok farklı yollarla üretilmekte, biyolojik veya kimyasal tayin sistemlerinde, yüksek kalite saflaştırma sistemlerinde, ilaç taşıma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu tezde, farklı çapraz bağlanma özelliklerine sahip iyonik fonksiyonel grup içeren mikropartiküller sentezlenmiş ve biyomühendislik alanında seçilen çevre uygulamaları için kullanılmıştır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır; biri mikropartiküllerin üretimi ve türevlendirilmesi, diğeri uygulamalardır. Mikropartiküller tez kapsamında geliştirilen çok basamaklı polimerizasyon tekniğiyle üretilmiştir. Karboksil grubu içeren fonksiyonel monomer mono-2(metakriloksi)etil süksinat (MMES) ve çağraz bağlayıcı (etilen dimetakrilat veya gliseroldimetakrilat) içeren mikropartiküllerin üretimi için poli(glisidilmetakrilat), poli(GMA) lateks şablon olarak kullanılmıştır. Polizmerizasyon koşullarının mikropartiküllerin morfolojik ve kimyasal yapısı üzerine etkisi incelenmiştir. Mikropartiküllerin kaaraterizasyonu SEM, BET analizi, ISEC ve potansiyometrik titrasyon ile yapılmıştır. Mikropartiküller çevre kirliliğinin izlenmesi ve kontrolu kapsamındaki uygulamalar ile değerlendirilmiştir. Öncelikle, poli(MMES-co-GDMA) mikropartiküller hidrofilik etkileşim kromatografi (HILIC) ile bazı yaygın organik kirliliklerin izlenmesinde ayırma ortamı olarak kullanılmıştır. İkinci uygulamada, mikropartikülerin altın nanopartiküller ile dekorasyonlu formu plazmonik katalizör olarak yaygın bir organik kirletici olan 4-nitrofenol'ün indirgenme reaksiyonu için değerlendirilmiştir. Son olarak, mikropartiküllerin gümüş kaplı formu SERS platformu olarak ilaç tabanlı bir kirletici olan amoksisilinin düşük derişim tespiti ve izlenmesi için değerlenidirlmiştir. Böylece, tezde sentezlenen eş boyutlu-gözenekli mikropartiküler bir seri çevresel uygulamanın başarıyla oluşturulmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microbeads have been used in many areas in the last decade. Together with the advances in material science and technology, the microbeads have been produced with different ways and used in bio or chemo detection systems, high quality purification systems or drug delivery systems etc. In this thesis, the microbeads carrying ionic functional groups and with different crosslinking properties were produced and used in some selected applications in the field of bioengineering. The thesis consisted of two main parts; one was production and derivatization of microbeads, the another was the applications. The microbeads were fabricated by multi-stage polymerization technique developed in thesis study. Briefly, poly(glycidyl methacrylate), poly(GMA) seed latex was used as the template material to produce microbeads containing carboxyl monomer, mono-2-(methacryloyloxy) ethyl succinate (MMES) and a crosslinking agent (i.e. ethylene dimethacrylate or glycerol dimethacrylate). Polymerization conditions effects onto the morphological characteristics and chemical structure of the microbeads were investigated. The characterization of microbeads was made by SEM, BET analysis, ISEC and potentiometric titration. The microbeads were evaluated in some selected applications related to environmental aspects. First, poly(MMES-co-GDMA) microbeads were used as separation medium for following up some common organic pollutants by hydrophilic interaction chromatography (HILIC). Second gold nanoparticle decorated form of these microbeads was evaluated as plasmonic catalyst by the catalytic reduction of a common organic contaminant, 4-Nitrophenol. Finally, the silver nanoparticle coated form of these microbeads were evaluated as SERS platform for the monitoring and low level detection of a drug based pollutant, amoxicillin. Hence, a series of environmental application could be successfully developed using the monodisperse-porous microbeads synthesized in the present thesis.