Evrimsel operatörler ailesinin çekicileri
Attractors for the family of evolution operators
- Tez No: 430916
- Danışmanlar: PROF. DR. AZER HANMEHMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde yarı grupların yerel olmayan çekicileri, süreçlerin geriye doğru çeken çekicileri incelenmiş ve bunların dalga denklemine uygulaması yapılmıştır. Birinci bölümde yarı gruplar ve süreçlerle ilgili tanımlar verilmiştir. İkinci bölüm yarı grupların teorilerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde yarı gruplar için yerel olmayan çekicilerin bir uygulaması yapılmıştır. Dördüncü bölümde süreçlerin geriye doğru çekicileri için temel teoremler ispatlanmış ve yarı grupların yerel olmayan çekicileri ile süreçlerin yerel olmayan çekicileri arasındaki ilişki verilmiştir. Son bölüm ise süreçlerin geriye doğru çekicilerine ait örneğe ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate global attractors for semigroups and pullback attractors for processes. We also consider an application of these attractors for a wave equation. In the rst chapter, we give de nitions about semigroups and processes. The second chapter is devoted to the theories of global attractors for semigroups. In the third chapter, we study an application of global attractors for semigroups. In the fourth chapter, we state some basic theories about pullback attractors for processes. In addition, we give the relation between global attractors for semigroups and pullback attractors for process. Finally, in the last chapter, an example about pullback attractors for processes is given.