Kanser teşhisine yönelik elektrokimyasal immünobiyosensör geliştirilmesi
Development of electrochemical immunobiosensor for cancer diagnosis
- Tez No: 430928
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanser vakaları, dünya nüfusunun sürekli artması, insanların yaşam süresinin uzaması ve maruz kalınan çevresel etkiler gibi sebeplerle sürekli artış göstermektedir. Dünyada en önemli hastalıklardan birisi olan kanserin tedavisi için pek çok yöntem bulunmasına rağmen kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastanın iyileşebilmesi için pek çok etken olmakla birlikte en önemlisi hiç kuşkusuz kanserin erken tanısıdır. Kanser hastalığı için ne kadar erken teşhis koyulabilirse hastanın hayatta kalma olasılığı o derecede artmaktadır. Bu amaçla kanserin tedavisi kadar teşhisi üzerine de pek çok çalışma yapılmaktadır. Görüntüleme yöntemleri ve biyopsi yöntemi teşhis için günümüzde en çok kullanılan yöntemlerdir. Fakat görüntüleme yöntemlerinin çok pahalı olması, biyopsinin ise hastaya rahatsızlık vermesi sebebi ile alternatif teşhis yöntemleri araştırılmaktadır. Bu teşhis yöntemlerinin yanında, kanser biyobelirteci olarak adlandırılan ve yalnızca kanser hastalarında bulunan bir takım işaretler, hastalığın belirtisi olabilmektedir. Özellikle bazı kanser türlerinde, o kanser türüne özgü proteinlerde artış olabilmektedir. ELISA (Enzim Bağlı İmmüno Sorbent Testi), RIA (Radyo İmmün Test) gibi immünolojik yöntemler ile kan tahlili yapılarak bu kanser biyobelirteçlerinin miktarı bulunabilmektedir. Bu kan tahlillerinin yapıldığı cihazlar oldukça pahalı olmakla birlikte ayrıca zaman alan yöntemlerdir. Kandaki kanser biyobelirteçlerinin tespiti amacıyla daha basit, az maliyetli, hızlı ve doğru sonuç veren yöntemler üzerine literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden birisi elektrokimyasal biyosensörlerdir. Elektrokimyasal biyosensörlerde, bir biyomolekül veya hücre elektrot yüzeyine tutunarak elektriksel olarak ölçülebilir bir cevap oluşturmaktadır. Bu alınan cevabın daha hassas ve doğru olması amacıyla çeşitli elektrotlar kullanılmakta ve bu elektrotlar çeşitli yöntemlerle çeşitli malzemelerle fonksiyonelleştirilmektedir. Özellikle nanoteknolojinin gelişmesi ile birlikte nanomalzemelerin kullanımı, istenilen sonuca ulaşma yönünde anahtar malzeme olmuştur. Tez kapsamında peptit nanotüp, altın nanopartikül ve iletken bir polimer olarak polianilin kullanılarak kalem grafit elektrotlar modifiye edilmiştir. Daha sonra prostat kanseri biyobelirteci olan prostat spesifik antijen (PSA) tespiti amacıyla anti-PSA ile fonksiyonelleştirilmiş ve amperometrik yöntem ile PSA tespiti yapılmıştır. PSA tayininden elde edilen LOD (gözlenebilme sınırı) değeri 1,91 ng/mL PSA olup, kanser hastalığının belirtisinin tespit edilmesi için yeterli düzeydedir. Bu da yöntemin başarısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer cases are continuously increasing due to increase in world population, human life time and exposed to environmental impacts. Although there are many methods of treating the cancer, one of the most important diseases in the world, no definitive treatment was evaluated. While there are many factors to heal the patient, the most important is undoubtedly early diagnoses of cancer. The early the cancer is diagnosed, there is more chance to stay alive for the patient. Many studies were carried out upon treatment as well as diagnosis of cancer. Nowadays, imaging and biopsy are the most commonly used method for diagnosis. However, Imaging methods are expensive and biopsy is very uncomfortable for patients, therefore researchers are still investigating alternative diagnostic methods. In addition to this diagnosis methods, a number of cancer indicating signs found in cancer patients called biomarker, can be a symptom of the disease. Especially in some types of cancer, there may be an increase in specific proteins of the cancer cell. Immunological methods such as ELISA and RIA were performed with blood test to find out the amount of cancer biomarkers. The devices which blood tests were performed are quite expensive and also methods are time-consuming. There are many studies in the literature, which are simple, low cost, fast and giving accurate results for detection of cancer biomarkers in the blood on the literature. Electrochemical biosensor is one of the most important methods to detect biomarker of cancer. A biomolecule or cell, constitutes an electrically measurable response by adsorbing to the electrode surface. In order to get response with high sensitivity and accuracy, several electrodes are used and these electrodes are functionalized with different materials. In particular, the use of nanomaterials in conjunction with the development of nanotechnology, has been the key factor towards achieving a desired result. In the thesis, pencil graphite electrodes were modified with peptide nanotube, gold nanoparticles and polyaniline as conductive polymer. Later on, to detect the prostate spesific antigen (PSA) as prostate cancer biomarker, the surface of electrode was functionalized and amperometric method was performed for PSA detection. LOD (Limit of Detection) value is 1.91 ng/mL PSA and that value is suitable to indicate of cancer. This shows the success of the method.