Voltaj ile frekansı ayarlanabilen S-bant tarak dişi filtre tasarımı
S-band combline filter design with voltage controlled frequency
  1. Tez No: 430936
  2. Yazar: AKIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, çeşitli sivil ve askeri uygulamalar için kullanım potansiyeli olan S-bantta bandı elektriksel müdahaleyle kaydırılabilen, mikroşerit yapıda, tarak dişi (combline) bant geçiren filtre tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Bant kaydırma özelliğini elde etmek için filtrede varaktör diyot kullanılmıştır. Yerleştirme kaybı metoduyla sentezlenen toplu elemanlı normalize filtre prototipi sentezinden son aşamadaki mikroşerit bant geçiren filtre tasarımına kadar geçen sentez ve tasarım işlemleri sırayla incelenmiş ve anlatılmıştır. Üretilen filtrenin S-bantta bant kaydırma performansı incelenmiştir. Ayrıca varaktör diyotlar yerine toplu elemanlı kapasitörler kullanılarak üretilen 2500 MHz merkez frekansındaki sabit bantlı filtrenin performansı incelenmiştir. Bunlara ek olarak, klasik tarak dişi (combline) yapısındaki mikroşerit filtrelerin bant dışı bastırma performansını iyileştirmeye yönelik tasarım çalışması gerçekleştirilmiştir ve yeni bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemle bant dışı bastırma performansı iyileştirilen, S-bantta sabit bantlı ve bandı kaydırılabilen filtreler tasarım süreci sonrasında üretilmiş ve ölçüm sonuçları klasik tarak dişi yapısındaki filtrelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, S-band voltage tunable combline bandpass filter, which can be used for several civil and military applications, is designed and manufactured. Varactor diodes are used as tuning elements of voltage tunable filter. Each design and synthesis step, starting with synthesis of normalized lumped element filter by insertion loss method and finalizing by constructing microstrip combline filter, is expressed in sequence. Manufactured voltage tunable filter's band shifting ability in S-band is analyzed. Also, stationary band microstrip combline bandpass filter with 2500 MHz center frequency, which is constructed with lumped element capacitors, is manufactured and analyzed. In addition, a new method is proposed in order to improve conventional microstrip combline filters' out-of-band rejection performance. Stationary band and voltage tunable bandpass filters in S-band with improved out-of-band rejection performance are designed with new method and manufactured; measurement results of manufactured filters are compared with conventional microstrip combline filters.