Beam steerable meanderline antenna using varactor diodes and reconfigurable antenna designs by MEMS switches
Varaktör diyotlu ışın hüzmesi yönlendirilebilen sur biçimli anten ve MEMS anahtarlarla ayarlanabilir anten tasarımları
  1. Tez No: 222822
  2. Yazar: NİHAN GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Recently, reconfigurable antennas have attracted significant interest due to their high adaptation with changing system requirements and environmental conditions. Reconfigurable antennas have the ability to change their radiation pattern, frequency or polarization independently according to the application requirements.In this thesis, three different reconfigurable antenna structures have been designed; beam-steerable meanderline antenna, dual circularly polarized meanderline antenna and dual-frequency slot-dipole array. Traveling wave meanderline antenna arrays are investigated in detail and a beam-steerable traveling wave meanderline antenna array has been introduced for X-band applications. Beam-steering capability of the antenna array has been achieved by loading the antenna elements with varactor diodes. Theoretical analysis and computer simulations of the proposed antenna have been verified with experimental results. Radiation direction of the 8-element meanderline array can be rotated 10° by changing the varactor diode's bias voltage from 0V up to 20V. Also, a polarization-agile meanderline antenna array has been designed and simulated. Polarization of the circularly polarized meanderline array can be altered between right hand circularly polarized and left hand circularly polarized by using RF MEMS switches. The third type of reconfigurable antenna investigated in this thesis is a dual frequency slot-dipole array operating at X- and Ka-band. Electrical length of the slot dipoles has been tuned by using RF MEMS switches. Antenna prototypes have been manufactured for `on' and `off' states of RF MEMS switches and it has been shown that the operating frequency can be changed between 10 GHz and 15.4 GHz.
Özet (Çeviri)
Günümüzde, ayarlanabilir antenler değişen sistem ihtiyaçlarına ve çevre koşullarına yüksek uyumlulukları nedeniyle ilgi çekmektedir. Ayarlanabilir antenler uygulama gereksinimlerine göre ışınım huzmelerini, frekanslarını ve polarizasyonlarını bağımsız olarak değiştirme yeteneğine sahiptir.Bu tezde, üç farklı ayarlanabilir anten yapısı tasarlanmıştır; ışınım huzmesi yönlendirilebilen sur biçimli anten, polarizasyonu ayarlanabilen sur biçimli anten ve çift frekanslı yarık dipol anten dizisi. Sur biçimli yürüyen dalga antenler ayrıntılı biçimde incelenmiş ve X-bant uygulamaları için ışınım huzmesi yönlendirilebilen sur biçimli yürüyen dalga anten dizisi tanıtılmıştır. Anten dizisine ışınım huzmesi yönlendirme özelliği, anten elemanları varaktör diyotlarla yüklenerek kazandırılmıştır. Önerilen anten dizisi ile ilgili gerçekleştirilen kuramsal tahminler ve bilgisayar benzetimleri deneysel ölçümlerle doğrulanmıştır. Varaktör diyotlara 0V?tan 20V?ta kadar besleme voltajı uygulandığında, 8 elemanlı sur biçimli anten dizisinin ışınım yönü 10° dönmektedir. Bununla beraber, polarizasyonu ayarlanabilen sur biçimli anten dizisi tasarlanmış ve EM benzetimleri yapılmıştır. RF MEMS anahtarlar kullanılarak, dairesel polarizasyonlu sur biçimli antenin polarizasyonu sağ el dairesel polarizasyon veya sol el dairesel polarizasyon olarak değişebilmektedir. Bu tezde incelenen üçüncü tip ayarlanabilir anten. X- ve Ka-bant uygulama frekansı ayarlanabilen yarık-dipol anten dizisidir. Yarık-dipol antenlerin elektriksel uzunlukları RF MEMS anahtarlar kullanılarak ayarlanabilmektedir. RF MEMS anahtarların açık ve kapalı durumları için anten örnekleri üretilmiş ve çalışma frekansının 10GHz ve 15.4 GHz olarak değiştiği gösterilmiştir.