Açık kaynak kodlu ebeveyn kontrol yazılımı
Open source parental control software
  1. Tez No: 430947
  2. Yazar: EMRE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, .NET platformu ve C# programlama dili kullanılarak açık kaynak kodlu ebeveyn kontrol yazılımı geliştirilmiştir. Günümüzde çocuklarımızın bilgisayar ve internetle olan etkileşimini kontrol altında tutmak zor bir hale gelmiştir.“Aile Koruması”isimli açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan bu yazılım ailelerin çocuklarının sakıncalı web sitelerine girmelerini engelleyebilmeleri, çocukların hangi web sitelerine girdiğini takip edebilmeleri, bilgisayar kullanım saatleri için kurallar belirleyebilmeleri, bilgisayarda açılacak oyun ve programların belirlenebilmesi için tasarlanmıştır. Geliştirilen yazılımın web sayfa filtreleme ve engelleme, zaman kontrolü, geçici şifre, takip ve raporlama gibi özellikleri vardır. Piyasada bulunan benzer yazılımlarla karşılaştırıldığında Aile Koruması yazılımının ebeveynler tarafından kolaylıkla kullanılabilecek bir açık kaynak kodlu bir kontrol yazılımı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an open source parental control software is developed by using .NET platform and C# programming language. Nowadays, keeping under control our child's interaction with computer and internet became a difficult situation.“Aile Koruması”is open-source and free, it is designed for blocking inappropriate websites, tracing the websites which childrens visited, setting timing rules for computer usage, determining which softwares and games should run. The developed software has web page filtering and blocking, time control, temporary password, watching and reporting features. Compared by softwares on the market, Aile Koruması which is open source can be used by parents easily.