Kekikli kimyonlu beyaz peynir üretimi
Production of thyme and cumi̇n flavared whi̇te cheese
- Tez No: 430945
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında üç farklı formülasyonda kekik ve kimyon karışımı kullanılarak beyaz peynir üretimi yapılmış, elde edilen peynirler örneklerinin fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Depolama süresinin 1. 30. 60. ve 90. günlerinde örneklerde; pH, süt asitliği cinsinden asitlik, kuru madde, tuz, toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı, E.coli O157, Listeria monocytogenes, Salmonella typhi, koliform grubu bakteri sayısı, koagulaz pozitif stafilokokların sayısı, ile maya ve küf sayıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three different percentage of cumin and thyme mixture were used in the production of cheese which obtained by the production method of white cheese, the cheese samples obtained physicochemical, microbiological and sensory properties were investigated. The storage time of 1st 30th, 60th and 90th days; in the samples; pH, acidity in terms of milk acidity, dry matter, salt, total aerobic bacterial count, E.coli O157, Listeria monocytogenes, Salmonella typhi, coliform bacteria counts, coagulase by the number of positive staphylococcus, yeast and mold counts were examined. At the end of storage periods; soluble protein, texture (hardness ) analysis, vitamin C, zinc (Zn ), iron ( Fe), calcium (Ca ), magnesium (Mg ) and potassium ( K) analyzes are performed. Cheese samples with added different (thyme - cumin ) spice mixture, have investigated of any effect on the physico-chemical quality of the cheese, sensory analysis and general acceptability was determined by points.