Manisa merkez köyleri'nde üretilen balların polen analizi
Polen analysis of honey produced in the village of Manisa center
  1. Tez No: 430972
  2. Yazar: BURÇİN BAYRAMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma 2015-2016 yılları arasında Manisa (merkez) köylerinden alınan toplam 10 adet bal örneğinin melissopalinolojik analizini içermektedir. Polen analizleri Von Der Ohe ve Sorkun'a göre yapılmıştır. 10 adet bal örneğinde familya ve cins düzeyinde 34 taksona ait toplam 363.050 adet polen bulunmuştur. Fabaceae, Poaceae ve Rosaceae en çok poleni görülen taksonlardır, Medicago üç Liliaceae ise iki istasyonda dominant olarak teşhis edilmiştir. Caprifoliaceae, Ericaceae, Fabaceae, Asteraceae, Apiaceae, Medicago ve Campanula sekonder olarak poleni görülen taksonlardır. Kalemli köyünden alınan bal örneği 57.212 adet ile en çok polene rastlanan örnektir. Çamköy'den alınan bal örneği ise 6.970 polenle en az polene rastlanan örnek olmuştur. İncelenen örneklerden yedi tanesinin salgı, üç tanesinin ise çiçek balı olduğu görülmüştür. Çiçek ballarının tümü multifloral kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
10 honey samples taken from Manisa (central) villages were analyzed as melissopalinological in this study. Pollen grains were analyzed according to Von Der Ohe and Sorkun's method. 363.050 pollen grains were found in 34 taxa belonging to family and genus from 10 honey samples. It was idenified in three honey samples of Medicago, also two honey samples of Liliaceae as dominant taxa. In samples, seconder pollens were belong to Caprifoliaceae, Ericaceae, Fabaceae, Asteraceae, Apiaceae, Medicago ve Campanula taxa. Taken from Kalemli village honey sample is the most polen samples with 57.212. Also, Çamköy's honey countain 6.970 pollen grains is the least pollen samples. Seven of the samples examined honeydew honey , while three of them were found to be flower honey. All of the flower honey is multifloral origin.