Türkiye'nin Silene (Caryophyllaceae) cinsine ait Behenantha, lasiocalycinae, erecto-refractae ve dichotomae seksiyonlarının taksonomik yönden incelenmesi
Taxonomical study of section Behenantha, lasiocalycinae, erecto-refractae and dichotomae of Silene L. (caryophyllaceae) from Turkey
- Tez No: 430973
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çalışmada Türkiye'nin Silene L. (Caryophyllaceae) cinsine ait Behenantha Otth., Lasiocalycinae Boiss., Erecto-refractae Chowdh. ve Dichotomae Chowdh. olmak üzere dört seksiyon (4'ü endemik, 16 takson) morfolojik, karyolojik ve palinolojik yöntemler kullanılarak taksonomik yönden incelenmiştir. Araştırma konusunu oluşturan Silene taksonlarına ait örnekler 2005-2015 yılları arasında Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapılan arazi çalışmaları ile toplanmıştır. Arazi çalışmalarında S. pendula L. türüne rastlanılmamış, ancak türün tohumları doğal yaşam alanı dışından temin edildikten sonra yetiştirilmiş ve çalışılmıştır. İncelemeler, toplanan örnekler, Türkiye'deki belli başlı herbaryumlar ile yurtdışından özellikle Kew (K) ve Edinburgh (E) herbaryumlarındaki Silene örnekleri üzerine yapılmıştır. Taksonomik literatürler de dikkate alınarak çalışılan türlerin deskripsiyonları yeniden yazılmış, koruma durumları, fitocoğrafik bölgeleri ve Türkiye'deki yayılışları belirlenmiştir. Her türün genel görünüş ve çiçek kısımlarına ait fotoğraf ve çizim şekilleri yanında, tohum ve polen (SEM) mikromorfolojilerine ait fotoğraflar çalışmaya eklenmiştir. Aseto-orsein ezme yöntemi ile türlere ait somatik kromozom sayısı 2n=24 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca arazi çalışmalarımız sırasında 10 taksonun habitatından toprak örneği alınarak analizleri yapılmıştır. Bu incelemeler sonunda, elde edilen bulgular kullanılarak, taksonların teşhis anahtarı güncellenmiştir. Çalışmamız sonucunda, Behenantha seksiyonundan S. cariensis Boiss., taksonunun iki alt türü olan; subsp. cariensis ve subsp. muglae Vural & Dönmez'nın farklı taksonlar olduğu tarafımızca da doğrulanmıştır. Yeni endemik tür olarak yayınlanan S. koycegizensis Dönmez & Vural'in Rigidulae Boiss. seksiyonundan S. echinospermoides Hub.-Mor.'in sinonimi olduğu tespit edilmiştir. Morfolojileri birbirine oldukça benzer olan taksonlardan, S. cretica L. ve S. tenuiflora Guss'nın morfolojik karekterleri, ayrıntılı polen ve tohum mikromorfolojileri ile desteklenerek ayrı türler olduğu ifade edilmiştir. Lasiocalycinae seksiyonu içinde yeni bir tür olarak yayınlanan S. sumbuliana Deniz & Düşen'nın Atocion Otth. seksiyonundan S. cryptoneura Stapf.'nın sinonimi olduğu tespit edilmiştir. Lasiocalycinae seksiyonu içinde S. squamigera Boiss.'nın, subsp. squamigera ve subsp. vesiculifera olarak iki alt türe ayrımlarının doğru olduğu tarafımızca da doğrulanmıştır. Lasiocalycinae seksiyonundan, S. trinervia Sebastiani & Mauri'nın ülkemizde yalnızca Trakya'da yayılışının olduğu ve S. gallinyi Heuffel ex Reichenb'nin sinonimi olduğu tespit edilmiştir. Dichotomae seksiyonu içinde yer alan S. euxina Rupr.'nın ayrı bir tür olduğu tarafımızca da doğrulanmıştır. Türkiye florasında Silene cinsinin eksik ya da şüpheli bulunan taksonlar kısmında verilen S. bithynica Post.'nın Erecto-refractae Chowdhuri seksiyonunda yer alan S. pendula'nın sinonimi olduğu, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study of Turkey Silene L. (Caryophyllaceae) belonging to the genus of Behenantha Otth., to Lasiocalycinae Boiss., Erecto-refractae Chowdh. and Dichotomae Chowdh. in four sections (four of which are endemic species) including the morphological, karyological and palynological using methods were examined for taxonomic aspects. Examples of research that forms the subject of Silene specimens collected from different area of Turkey between 2005-2016 years. S. pendula L. species not found in field work, but after the seeds obtained the plant were grown and studied outside their natural habitat. Investigations, collected samples, with major herbaria in Turkey, especially from abroad, Kew (K) and Edinburgh (E) has been conducted on samples of Silene in herbaria. S. pendula L. has not been observed in field, studies on the type and species to be grown by providing seeds were studied. Besides the collected samples, Silene in Turkey's major and especially Kew (K) from abroad and Edinburgh (E) examined Silene samples in herbaria specimens examined. Studied species sampled rewritten taking into account the taxonomic literature; conservation status, phytogeographic regions and distributions are determined in Turkey. Each type of flower parts belonging to the general appearance and manner alongside photographs and drawings, seeds and pollen (SEM) photographs of micromorphology is added to the study. Somatic chromosome numbers of taxa were determined as 2n = 24 by Aceto-Orsein squash method.Also soil samples are analyzed by taking the 10 taxa and habitats during our field work is included in the study. According to available data, Identification key were updated. As a result of our study, from Behenantha sections of S. cariensis Boiss., two subspecies of taxa; subsp. cariensis and subsp. muglae Vural & Dönmez., that different taxa have been confirmed by us. Published as a new endemic taxon S. koycegizensis has been found a synonym of S. echinospermoides Hub.-Mor., from Rigidulae Boiss. section. Morphology is quite similar taxa from each other, S. cretica L. and S. tenuiflora Guss., morphological characteristics, micromorphology, supported by detailed pollen and seeds are expressed as separate taxa. In the section Lasiocalycinae, published as a new species, S. sumbiliana Deniz & Düşen, has been found synonym of S. cryptoneura Stapf. from Atocion Otth. section. In the section of Lasiocalycinae, S. squamigera Boiss., subsp. squamigera and subsp. vesiculifera separation of two subspecies was confirmed to be correct by us. From section Lasiocalycinae, S. trinervia Sebastiani & Mauri., were distributed in our country only in Thrace and it was determined as a sinonym of S. gallinyi Heuffel ex Reichenb. In the section Dichotomae, located of S. euxina Rupr. are expressed as a separate taxon. Recorded as species imperfectly known or doubtfully in flora of Turkey, S. bithynica Post has been identified sinonym of S. pendula from section Erecto-refractae Chowdhuri.