Doğu Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren Rhododendron türlerinin karşılaştırmalı anatomisi
Comparative anatomy of rhododendron species distributed in Black Eea region
  1. Tez No: 15284
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Bölgesinde yayılış gösteren KJhodoaeadro türleri anatomik bakımdan incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Türkiye'deki Rfeodcdendrca türlerinin tamamı bu bölgede mevcuttur. Bu türler Rhododendron lutecs., R" snixaoTrii. » R.-sragsraii, R. ca»casic«E., E, poafcicraa dur. Bunların gövde ve yapraklarından enine kesitleri alınmış ve preparatiarı hazırlanmıştır. Kesitler mikrctomla ve el ile alınmıştır. Bunların anatomik şekilleri çizim ataşraanlı mikroskop altında çizilmiştir. İncelenen türlerin gövde ve yapraklarının anatomik özellikleri ortaya çıkarılmış ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Türler arasında bazı önemli anatomik farklılıklar görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, Rhododendron species distributed in Black Sea Region were investigated and compared as anatomically. The whole of Rhododendron, species in Turkey are present in this region. These species are Rhododendron Xsiteoass, R- saainacviij, R" aageraii,, R« csxtcasiaa and R. ponticraa. Cross-sections were taken from their stems and leaves, and were prepared. The sections -were taken by aiicrotose and hand. The anatomical shapes of the steics and leaves were drawn nnder the microscope with drawing attachment. The anatomical features of stems and leaves of investigated species have been proved and compared. Among the species seise important anatomical differences were observed.