Şiir-sinema ilişkisi
  1. Tez No: 43100
  2. Yazar: HAKAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bir yanda, yüzyılını henüz bütünlemiş, her gün yeni gelişimlere açık, genç bir sanat; Sinema, diğer yanda insanın binlerce yıllık deneyimine tanık, köklü bir geçmişi ve geleneği olan bir başka sanat; şiir... Ancak Baudelaire ile başlayan Modren Şiirin görkemli tarihi sanıldığı kadar eski değil. Modern şiir ve sinema birlikte doğan, gelişen, büyüyen sanatlar... ikisi de aynı kundağın;“Asri Zamanlardın çocuğu. Şiir, sinemanın icadından önce, diğer sanat dallarını; resmi, müziği, mimariyi, yontuyu yoğun olarak etkilemiş, onlara yol gösterici olmuş bir sanat. Şimdi onun son yâri sinema... 19. yüzyılda modern şiir geleneği, 20. yüzyıla geçişte çağdaş şiirde yaşanan gelişimler, ağırlığını, etkisini belki de en fazla sinema üzerinde duyurmuş. Öte yandan sinema dili de şiiri etkilemiş, ona yeni anlatım olanakları sunmuş... Herşeyden önce, ”imge“, yani şiir ile sinema arasındaki köprü, ortak payda, bu iki sanatı böylesine birbirine yaklaştırmaya, kaynaştırmaya yetiyor. Bu çalışma, modern şiirin başlangıcından çağdaş şiirin gelişimine uzanan çizgide, şiir dilinin sinema üzerindeki etkilerini araştırmaya yönelik olduğu kadar, sinemanın şiir dilini nasıl etkilediğini, ona ne tür olanaklar sunduğunu araştırmaya yöneliktir. Vasili Kandiniski'nin de belirttiği gibi, bu gün sanatlar, birbirlerine son derece yakınlaşmış bulunuyorlar. Bu yakınlaşma sonucunda da anlaşılıyor ki; her sanatın kendine özgü bir dili ve bu dili oluşturmak için kullandığı yine kendine özgü araçları var... Her sanatın kendi yerine başka bir sanatın güçlerinin konamayacağı güçleri olduğu farkedildiğinde ve böyle bir bilinçlilikle çeşitli sanatların kendilerine özgü güçlerinin birleşmesine varıldığında ”Anıtsal Sanat" doğacaktır. ŞİİRSİNEMA, yani şiir ile sinema arasındaki yakınlaşmadan doğan ilk sağlıklı çocuk, doğması beklenen bu anıtsal sanatın ilk habercisi, ilk müjdecisidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In one hand as a young art, there is cinema; which is just finished it's century and opened to new developments on the other hand there is poetry; which is witness to experience of human for thousands of years and has solid history and tradition. But the history of modern Poetry, which began with Baudelaire, is not so far as expected. Modern Poetry and cinema borned, developed and grew together. They are the children of the same era;“Modern Times”. Poetry effected the other art forms like painting, music, architecture and sculpture, before the invention of cinema. But now poetry's last love is cinema... 19th century's modern poetry tradition and the developments in the contemporary poetry in 20th century, may be effected mostly the cinema, not the other art forms: But also, film grammer (language) effected the poetry by showing the new possibilities of new expression. First of all“image”is the bridge or collective ownership of cinema and poetry. It leads these arts to come closer to each other and to unite. In this study, by the help of the base form the begining of modern poetry to development of contemporary poetry, we tried to examine both the effects of cinema and poetry to each other. As Vasili Kandinski told, art forms become imminent to each other today. This convergence shows us the art forms have their own languages and also the tools to create that language. If all the art forms realize that they have their own power and can not be copy by the others; this consciousness will bring together these powers of the art forms and form this“Monumental Art”will bom. POETCİNEMA, the healthy child of cinema and poetry, is the messenger and the announcer of this monumental art.