Lineer istatistiksel modeller, çok değişkenli lineer regresyonda istatistiksel testlerin geometrik yorumu ve geometrik olarak kolay korelasyon bilgileri
Linear models, the geometrical interpretation of statistical tests in multivariate linear regression and geometrically easy correlation tricks
- Tez No: 431006
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacını belirten bir giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölümde lineer istatistiksel modeller genel olarak tanıtılmıştır. Lineer modeller hakkında bazı geometrik yorumlar verilmiş ve konular daha anlaşılabilir bir duruma getirilmiştir. Üçüncü bölümde çoklu regresyon, regresyon analizi, regresyon analizinde singüler değer ayrışımının kullanımı ve çok değişkenli lineer regresyonda istatistiksel testlerin geometrik yorumu verilmiştir. Son bölümde kolay korelasyon bilgileri ve bunların geometrik yorumu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been consisted of four chapters. In the first chapter the introduction part which states the aim of thesis has been given. In the second chapter generally linear statistical models have been introduced. Some geometrical interpretations about linear models have been given and the matter has been rendered more understandible case. In the third chapter, multiple regression, regression analysis, use of singular value decomposition in regression analysis and the geometrical interpretation of statistical tests in multivariate linear regression have been given. In the last chapter, easy correlation tricks and their geometrical interpretation have been presented.