Yenilenebilir enerji politikalarının sürdürülebilirliği: AB ülkeleri ve Türkiye açısından bir değerlendirme
Sustainability of renewable energy policies: An evaluation in terms of EU countries and Turkey
  1. Tez No: 431007
  2. Yazar: AHMET ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye ile bazı AB ülkelerinin yenilenebilir enerji politikalarının sürdürülebilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda AB 2009/28/EC direktifi, söz konusu ülkelerin bu direktif kapsamında hazırlamış oldukları NREAP (ulusal yenilenebilir enerji eylem planları), ulusal ve yerel düzeyde yapılan yasal altyapı çalışmaları, yenilenebilir enerji destek politikaları (hibeler, teşvikler, muafiyetler, sabit fiyat garantileri vb.), idari prosedürlerin işleyişi, elektrik şebekesi altyapılarının yeterliliği, NREAP'te belirlenen hedeflere ne kadar yaklaşıldığı konuları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Küresel iklim değişikliğinin önlenebilmesi, sera gazı salınımlarının azaltılması, orta vadede katlanılamayacak hale gelecek olan enerji maliyetlerinin azaltılması, temiz, güvenilir, çevreci ve sürdürülebilir bir enerji sektörü oluşturulabilmesi için bütün ülkelerin yenilenebilir enerjiye yönelmeleri gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, sustainability of renewable energy policies of Turkey and some European Countries has been examined. In this context, the directive of EU 2009/28/EC, NREAP, which has been prepared by the mentioned countries in this directive has comparingly approached to the subject which involves the legal infrastructure work done with the level of national and local, the subsidy policies of renewable energy, the process of administrative procedure, the sufficiency of electric supply system's infrastructure and the targets mentioned in NREAP. In this study, it is exposured that the countries such as Turkey, Germany, France and England should work more together and give necessary importance to the renewable energy to prevent global climate change, reduce greenhouse gas emission and energy cost, establish clean, safe, environmentally friendly and sustainable energy sector.