Büyük ölçekli havaalanlarında bagaj sıralama istasyonu atama problemi ve uygulaması
Baggage sorting station assingment problems and applications for large-scale airports
- Tez No: 431026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE FİGEN ANTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Havaalanlarında bir uçağın hareket zamanı ile varış zamanı arasında birçok iş olmaktadır. Uçağın bir kapıya atanması, uçaktan yolcuları çıkışa aktarmak, bagajların sirküle olması, uçağın yakıt ihtiyacının giderilmesi, yeni yolcuların kontrol edilmesi ve uçağa alınması, yeni malzemeleri uçağa aktarmak bunlardan birkaçıdır. Tüm bu aksiyonlar belirli kısıtlar altında gerçekleşecektir. Bütün bu kısıtlar altında kaynakların en anlamlı şekilde kullanılması hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini artıracaktır. Bagaj sıralama istasyonu atama problemi, uçaklar ve terminal için çeşitli kısıtları göz önünde bulundurarak bagajların uçağa ulaştırılması işlemidir. Bu tez çalışmasında, bagajlar için optimizasyon problemine çeşitli hedefler belirlenerek optimal matematiksel model sunulmaya çalışılmıştır. Farklı tampon süreleriyle oluşturulan model test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Airports are many jobs in the movement time with a time of arrival of the aircraft. The appointment of a door of the aircraft, transfer to exit the plane's passengers, have circulated the baggage, removing the aircraft's fuel needs, the control of new passenger and aircraft purchase, to import new aircraft materials, are some of them. All of these actions will take place under certain constraints. All of the resources under this restricts the use of significantly will improve the quality of service and customer satisfaction. Baggage sorting station assignment problem, airplanes and various constraints is the process of delivering the aircraft to the terminal baggage considering. In this thesis, the optimization problem for baggage focused on trying to determine the optimal mathematical model by a variety of targets. Models created with different buffer time tested.