Kontrollü salımlı azotlu gübrenin ekmeklik buğdayda (Triticum aestivum L.) tane verimi ve verim ögelerine etkisi
Effect of controlled released nitrogen fertilizer on grain yield and its components in bread wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 431027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALEDDİN BARUTCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, 2011/2012 yetiştirme sezonunda Çukurova koşullarında ekmeklik buğdayda kontrollü salımlı azotlu gübrenin tane verimi ve verim öğelerine etkisinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada azot kaynağı olarak normal üre (Nüre, %46-48 N) ile 3-4 ay çözünme özelliğinde, polietilen kaplamalı kontrollü salımlı üre (Küre, %42-43 N) gübresi kullanılmıştır. Denemede, gübre tipi, azot dozu, gübreleme dönemi ve bunların ikili ve üçlü etkileşimlerinin verim ve verim unsurlarına etkileri incelenmiştir. Çalışmada tane verimi ile tane sayısı arasındaki ilişki bütün koşullarda tane verimi ile tane ağırlığı arasındaki ilişkiden daha güçlü bulunmuştur. Biyolojik verim ve tane verimi yönünden en yüksek değer [Nüre+Küre]-[E]-[N15] uygulamasına, en düşük değer [Küre]-[E]-[N0] uygulamasına bağlı olarak oluşmuştur. Hasat indeksi ile tane verimi arasında sadece uygulanan azot dozuna bağlı olarak ilişki saptanmış (r=-0.903*), diğer koşullarda sadece negatif yönlü eğilimler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
These experiments were conducted to determine the effect of the controlled released urea on grain yield and its components in bread wheat in Çukurova environments during 2011/2012 growing season. Common urea (Curea 46-48% N) and controlled released urea (CRurea 42-43% N) which covered with polyetylen and slightly soluble during 3-4 month were used as nitrogen source in experiment. As well as nitrogen type, nitrogen dose, application times and their interactions was evaluated in terms of relation with grain yield and grain yields components. While there was a strong relationship between grain yields and grain number, grain yield and grain weight showed weaker relationships under all conditions. Biomass and grain yield the showed highest and lowest value depending on [Nüre+Küre]-[E]-[N15] and [Küre]-[E]-[N0] application respectively. A significant relationship was detected between harvest index and grain yield (r=-0.903*) for nitrogen doses, while negative tendencies were appeared with other applications.