Kırsal mimari bağlamında konya halkapınar evlerinin mimarisi üzerine bir inceleme
An investigation about architecture of konya halkapinar houses in the context of rural architecture
- Tez No: 431032
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada geleneksel konut mimarisinin ilk evre özeliklerini taşıyan kırsal mimarinin plan şekillenişi, kullanılan yapı malzemesi ve yapım tekniği ile ilgili bilgiler araştırılmıştır. Alan çalışması olarak seçilen Konya ili üzerinden önce şehrin genel yapısı, tarihi ve kültürel değerleri ile ilgili açıklamalar yapılmış, devamında ise kırsal yapı karakterini koruyan Halkapınar ilçesindeki kerpiç konutlar üzerinden bölgenin mimari biçimlenişi ile ilgili özellikler incelenmiştir. Çalışma alanının daha önce incelenmemiş olması nedeniyle öncelikle yerinde inceleme yapılıp, kırsal biçimleniş gösteren yapılar belirlenmiştir. Seçilen konutların ölçümleri alınmış, ev sahipleri ile görüşmeler yapılmış ve bu bilgiler fotoğraflarla desteklenmiştir. Son olarak incelenen konutların ayrık ve bitişik düzen oluşumu, plan biçimlenişi ve servis alanları ile ilişkisini gösteren tipoloji çalışması ile bölgenin mimari yapısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study shaping the plan of rural architecture that has first phase properties of conventional house architecture, used build materials and knowledge related with construction technique were investigated. Firstly, explanations were made about the overall structure of the city, its history and cultural values in Konya province that was chosen as area work, determinations have attempted about architectural form of the region through adobe homes at Halkapınar district that keeps rural structure characteristic. Since the work area wasn't investigated before, firstly examinations on-site were made then structures that show rural formation were found. Measurements of chosen homes were taken, interviews with home owners were made and this information were supported by photographs. Lastly, the architectural structure of the region is explained by typology that shows relations with the formation of discrete and adjacent layout of investigated houses, plan configuration and service areas.