Farklı fonksiyonel grup içeren schiff bazı ligantları ve geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan kapasitesi, süperoksit dismutaz enzim aktivitesi ve fotolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of schiff base ligands and transition metal complexes containing the different functional groups; their structural characterization, antioxidant capacity, superoxide dismutase enzyme activity and investigation of photolumi̇nescence properti̇es
- Tez No: 431033
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tez kapsamında, Schiff bazı ligantları (HL1, HL2 ve HL3) 2,4-dimetoksianilin ile 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehid, 2-hidroksibenzal-dehitten türetilerek hazırlanmış ve Co(II), Ni(II) ve Cu(II) (1:2 mol M:L oranında) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenmiş olan tüm bileşiklerin yapıları spektral yöntemler (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, termogravimetrik analiz (TGA), manyetik duyarlılık) ve elementel analiz ile karakterize edilmiştir. HL2 ve HL3 ligandları ile Co(L1)2H2O, Ni(L1)2H2O, Cu(L1)2H2O ve Cu(L2)2H2O metal komplekslerinin kristal yapıları X-ışını kırınımı tekniği ile belirlenmiştir. Schiff bazı ligantlarının (HL2 ve HL3) X-ışını görüntülerinde fenolik hidroksit (–OH) ve imin (C=N) grubunun donör birimleri ile iki dişli ligant davranışında metal iyonlarına koordine olduğu görülmektedir. Tüm bileşiklerin termogravimetrik analizi (TGA), 50-900 ° C sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Schiff bazı ligandları ve geçiş metal komplekslerinin antioksidan özelliklerini belirlemek için, antioksidan çalışmaları CUPRAC ve DPPH yöntemleri modifiye edilerek kullanılmıştır. Tüm komplekslerin süperoksit dismutaz aktiviteleri (SOD) incelenmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Schiff bazları ve metal komplekslerinin katı halde ve 1x10-5 M DMF çözeltisinde fotoluminesans analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, Schiff base ligands (HL1, HL2 and HL3) derived from 2-hydroxy-1-naphtaldehyde, 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde and 2-hydroxybenzaldehyde with 2,4-dimethoxyaniline and their transition metal complexes (in a 1:2 molar ratio M:L) of Co(II), Ni(II) and Cu(II) were prepared. The structures of the synthesized compounds were fully characterized by elemental analyses and spectral methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, thermogravimetric analysis (TG), magnetic susceptibility). The crystal structures of HL2 and HL3 ligands and complexes Co(L1)2H2O, Ni(L1)2H2O, Cu(L1)2H2O and Cu(L2)2H2O were also determined by single crystal X-ray diffraction studies. X-ray structures of the Schiff base ligands (HL2 and HL3) results showed that the metal ions coordinated to bidentate ligand behavior with ON donor sites from the hydroxyl of the phenolic group and nitrogen of the imine group. The thermogravimetry analysis (TGA) of compounds were carried out in the range of 50-900 oC. Antioxidant properties of Schiff base ligands and their transition metal complexes were studied using the slightly modified CUPRAC and DPPH methods. Superoxide dismutase activities (SOD) of the complexes were investigated and results were discussed. The photoluminescence analysis of Schiff bases and their metal complexes were carried out in solid state and DMF solvent (1x10-5 M).