Türkiye'de Bölgelere Göre Isı Pompası Seçim Kriterleri
Selection Criteria of the Heat Pump According to Regions in Turkey
  1. Tez No: 431059
  2. Yazar: ÖZLEM TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN UĞURLUBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Dünya nüfusu ile paralel artış gösteren enerji tüketimi, insanları enerji kaynaklarını verimli kullanmaya zorlamaktadır. Enerji sarfiyatının büyük bir kısmı ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Fosil yakıtları, çevre kirliliğine neden olması, rezervlerinin azalması ve ekonomik boyutları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynağı kullanan, çevreci, düşük enerji tüketimine ve yüksek performans katsayısına sahip olan ısı pompası sistemleri daha cazip hale gelmeye başlamıştır. Isı pompaları; hava, su, toprak gibi doğal kaynaklardan yararlanarak, ısıyı düşük sıcaklıktaki ısı kaynağından yüksek sıcaklıktaki ısı kaynağına aktarırlar. Bu çalışma hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompalarının Türkiye'deki bölgelere ve bölgelerde baz alınan illere göre (Ankara, İstanbul, İzmir, Erzincan, Antalya, Trabzon, Adıyaman) uygulanabilirliğine, ısı pompası çeşidi (hava, su, toprak) seçimine ve ilk yatırım maliyetleri üzerinedir. Örnek uygulama olarak villa projesinde hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompası tasarımı ve ilk yatırım maliyet hesapları her bir il için ayrı ayrı yapılmış ve uygun olan ısı pompası çeşidi ilk yatırım maliyeti, avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Her iklim şartına uygun ısı pompasının varlığı, sadece doğru seçimin yapılması gerektiği ve uygulanabilirliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Population increase is in parallel with consumption of energy whole over the world, which forces individuals to use energy sources efficiently. The large portion of energy consumption is caused by heating systems. Reserves of fossil fuels, which are the biggest player for environmental pollution, are decreasing day by day like the economic side. In the circumstances, renewable energy using, eco-friendly, low energy consumption and high efficient heat pump systems become more attractive. Heat pumps transfer heat from low-temperature heat sources to high temperature heat sources by using natural sources like air, water and ground. This study is about the feasibility of the air, water and soil-sourced heat pumps' usability in certain cities (Ankara, İstanbul, İzmir, Erzincan, Antalya, Trabzon, Adıyaman) in different regions of Turkey considering the type of the heat pump and their initial investment cost. As an application, the design of water source, ground source and ground water heat pumps and the initial investment costs which are calculated individually for each city has been done for villa applications and the appropriate heat pump is determined according to initial investment cost, and other advantages and disadvantages. The existence of heat pumps for all climatic conditions and the right heat pump selection makes the system more feasible.