Rene 41 süperalaşımının işlenebilirliğinin farklı torna parametrelerinde incelenmesi
Machinability of Rene 41 superalloy on different turning parameters
- Tez No: 431058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Rene 41 süperalaşımının farklı torna parametreleriyle işlenebilirliği incelenmiştir. Deneylerde talaş derinliği (2,00 mm), kesici takım ve geometrisi (RPGN-4V), kesici takım radyüsü (6,35 mm), kesme sıvısı (Mevag Sentra 300 H) ve Rene 41 malzeme sabit olarak kabul edilmiştir. Değişken olarak üç farklı ilerleme (0,15 - 0,20 - 0,25 mm/dev), iki farklı kesme hızı (180 - 240 m/dak) ve iki farklı kesici takım markası (A - B) kullanılmıştır. İşleme prosesinin çıktılarından takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü incelenmiştir. Takım aşınmasına etken olarak ilerleme ve kesme hızı bulunmuştur, ilerlemenin etkisi daha fazladır. İncelenen kesici takım markalarının takım aşınmasına etkisi yoktur. Yüzey pürüzlülüğü incelendiğinde ise ilerlemenin etkisi görülmüştür. Kesme hızı ve incelenen kesici takım markalarının yüzey pürüzlülüğüne etkileri görülmemiştir. Rene 41 ve Inconel 718 malzemeleri birbirleri ile kıyaslanmıştır ve Rene 41 malzemesinin işlenebilirliğinin daha zor olduğu görülmüştür. Kesici takımlarda en az aşınma değerleri 0,15 mm/dev ilerleme ve 180 m/dak kesme hızı ile çalışıldığında görülmüştür. Bu çalışmada, Rene 41 malzeme için bu kesme parametreleri, kullanılan takım ve takım geometrisi için optimum olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
On this study, machinability of Rene 41 superalloy with different turning parameters investigated. On the experiments, depth of cut (2,00 mm), cutting tool and its geometry (RPGN-4V), cutting tool radius (6,35 mm), cutting fluid (Mevag Sentra 300 H) and Rene 41 alloy taken as constant. Three different feeds (0,15 - 0,20 - 0,25 mm/rev), two different cutting speed (180 - 240 m/min) and two different cutting tool brand (A - B) taken as variables. Tool wear and surface roughness of machining outputs have been examined. Feed and cutting speed parameters are affecting the tool wear, affect of feed is greater. No different effect seen on tool wear about used cutting tool brands. Feed has the major effect on surface roughness. No effect seen on surface roughness, with cutting speed and used cutting tool brands. Rene 41 and Inconel 718 materials compared with each other and it has been observed that the machinability of Rene 41 material is more difficult than the Inconel 718. Minimum wear value on cutting tools obtained with 0,15 mm/rev feed and 180 m/min cutting speed. On this study, for Rene 41 material, used cutting parameters and cutting tool geometry, these cutting parameters can be accepted as optimum.