Hamilton-Jacobi teorisi ve minimal yüzeyler üzerine
On Hamilton-Jacobi theory and minimal surfaces
- Tez No: 431069
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Hamilton-Jacobi Teorisi ve Minimal Yüzeyler üzerine bazı araştırmalar yapmak ve bazı özel durumları incelemektir. Beş bölümden oluşan çalışmamızda giriş bölümünde konunun tarihsel gelişimi hakkında bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde konu ile ilgili temel tanım, teorem ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Hamilton-Jacobi Teorisi hakkında genel bilgiler verilerek bazı özel durumlar için örnekler çözülmüştür. Dördüncü bölümde ise Minimal yüzeylerin genel olarak tanım, teorem ve örnekleri verilerek bazı hesaplamalar yapılmıştır. Son bölümde ise; yapılan çalışmanın sonucu ve bu çalışma neticesinde verilen öneriler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is conduct research about the Hamilton-Jacobi Theory and Minimal Surfaces, and to investigate some special cases. The study consisting of five parts, provides information about the historical progress of the topic in the first part of introduction. Basic definitions, theorems and concepts take place in the second part while in the following part, examples are solved for some special cases by giving general information about the Hamilton-Jacobi Theory. On the other hand, some calculations are done by giving definitions, theorems and examples related to Minimal surfaces in the fourth part. Finally, the results of conducted study and some suggestions related to the study are provided as the last part.