SOD1 A4V mutation increases Nav1.3 channel excitability on xenopus laevis oocyte
SOD1 A4V mutasyonu xenopus laevis oositinde Nav1.3 kanalının eksitasyonunu artırır
  1. Tez No: 431081
  2. Yazar: ELİF KUBAT ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEKTA ÜLGEN, PROF. DR. ATA AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amyotrofik lateral skleroz (ALS), omurilik, beyin sapı ve motor korteksteki motor nöronların dejenerasyonu ile gerçekleşen, ölümcül ve paralitik bir hastalıktir. Aileden gelen ALS vakalarının % 20'sinde ve toplam ALS vakalarının % 2'sinde bakır-çinko süperoksit dismutaz (SOD1) proteinindeki mutasyonlara rastlanır. SOD1 geninde görülen en yaygın mutasyon, alanin aminoasitinin valin aminoasitine (A4V) dönüştüğü missense mutasyonlardır. Xenopus Laevis oositinde yapılan bu çalısmada, A4V mutasyonunun voltaja duyarlı sodyum kanalında, toplam Na+ geçirgenliğinde ve Nav 1.3 'ün voltaja bağımlı aktivasyonunda hiperpolarize bir kaymaya neden olduğu gösterilmiştir. Kanal etkisinin eksitasyona olan etkisini nöronda göstermek için deneysel sonuçları NÖRON programında simule edilmiştir ve mutant SOD1 proteininin simule edilen nöronda simultane aksiyon potansiyelini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, hastalığın patojenitesinde, motor nöronlardaki aşırı eksitasyon olduğu görüşüyle tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) is a lethal, paralytic disease caused by degeneration of motor neurons in the spinal cord, brain stem and motor cortex. Mutations in the gene encoding copper/zinc superoxide dismutase (SOD1) are present in 20 % of familial ALS and 2 % of all ALS cases. The most common SOD1 gene mutation in North America is a missense mutation substituting valine for alanine (A4V). In this study, sodium channel currents in oocytes expressing either wild type or mutant (A4V) SOD1 protein were analyzed. In this study elicited on Xenopus Laevis oocyte, it is demonstrated that the A4V mutation confers a propensity to hyperexcitability on a voltage dependent sodium channel (Nav) mediated by heightened total Na+ conductance and a hyperpolarizing shift in the voltage dependence of Nav 1.3 activation. To estimate the impact of these channel effects on excitability in an intact neuron, these changes were simulated in the program NEURON; this shows that the changes induced by mutant SOD1 increase the spontaneous firing frequency of the simulated neuron. These findings are consistent with the view that excessive excitability of neurons is one component in the pathogenesis of this disease.