Alüminyumun sodyum klorürlü ortamlarda çukur oluşma ve kritik çukur oluşma potansiyellerinin potansiyostatik yöntemle belirlenmesi
Determination of pitting potentials and critical pitting potentials of aluminum in sodium chloride media with potentiostatic method
- Tez No: 1025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Candan Çifter, M.S. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. Eylül 1986. Uygulamada çukur oluşma ve kritik çukur oluşma po tansiyelleri çok önemlidir. Bunun için % 0,88 Fe, % 99,1 Al ve % 0,094 Si içeren alüminyumun elektrotla yapılan deneylerin bir kısmında 0,1-0,2 M sodyum tartarat ve sodyum fosfata 3x10 -İM arasında değişen miktarlarda sodyum klorür eklenmiş ve potansiyostatik yöntemle, pH 9 ortamında, 6mV/dk potansiyel değiştirme hızında elde edilen akım-potansiyel eğrilerinden çukur oluşma ve kri tik çukur oluşma potansiyelleri belirlenmiştir. Bu potan siyellerin log (Cl“”) ile olan değişimlerinin doğrusal olduğu saptanmıştır. Elde edilen akım-potansiyel eğrile rinden klorür değişimi arttıkça çukur oluşma ve kritik çukur oluşma potansiyellerinin daha negatif değerlere kaydığı ve iki potansiyel arasındaki bölgenin daraldığı gözlenmiştir. Deneylerin diğer kısmında ise alüminyumun sodyum klorürlü ortamlarda çukur korozyonunu önlemek için ge rekli minimum inhibitor derişiminin ve buna bağlı olarak inhibitörlerin bu tür korozyonu Önlemekteki etkinlik sı rasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde alüminyum elektrot kullanılmış, potansiyostatik yöntemle ve 60 mV/âkde- - İi -ğiştirme hızı ile çalışılmıştır. Inhibitor olarak sod yum tartarat, sodyum sitrat, sodyum fosfat ve sodyum bikarbonat kullanılmıştır. Log (Cl")'rün log (inhibitor) ile döğrüs al _ olarak değiştiği bulunmuştur. Bu değişim lerden yararlanılarak inhibitörlerin etkinlik sırası şöyle belirlenmiştir. Sodyum tartarat^- sodyum sitrat> boraks >. sodyum fosfat > sodyum bikarbonat. - iii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF PITTING POTENTIALS AND CRITICAL PITTING POTENTIALS OP ALUMINUM IN SODIUM CHLORIDE MEDIA WITH POTENTIOSTATIC METHOD Pitting potential and critical pitting potential values are very important in practice. Aluminum electro de containing % 99,1 Al, % 0,094 Si and % 0,88 Fe was used. In some part of the experiments varying amounts of sodium chloride between 3x10 M and 1 M was added to 0,1 M-0,2 M sodium tartarate and sodium phosphate, Current-potential curves were obtained in the 0,1 M - 0,2 M sodium tartarate and sodium phosphate solutions of pH 9, prepared by the addition of varying amounts of sodium chloride by potentiostatic method with a scan rate of 6 mV/min. Pitting potential and critical pitting potential values were determined from these curves. It was observed that these two potential values become more negative and apparoaches to each other as sodium chlo ride concentration increase. It was also found that both pitting potential and critical pitting potential values change linearly with the logarithm of chloride concentra tion. The aim of the other experiments was to determine the minumum inhibitor concentration necessary to prevent - iv--pitting corrosion of aluminum in sodium chloride con taining media and to find the effectiness of different inhibitors with respect to each other. In these experi ments the some aluminum electrode and potentiostatic method was used. The scan rate was 60 mV/min. Sodium tar tar ate, sodium phosphate, borax, sodium citrate, sodium bicorbonate were used as inhibitor. From these experiments, it was found that log (Cl"*) change with log (inhibitor) linearly. These variations showed that the efficiency of inhibition within the present chlo ride concentration range decreases in the order ; Sodium tartarate> sodium citrate^ borax )? sodium phosphate > sodium bicarbonate. - v -