Afet sonrası insani yardım lojistiğinde stokastik talepli çok depolu araç rotalama problemi: Ankara ili örneği
Multi depot vehicle routing problem with stochastic demand in post-disaster humanitarian relief logistics: A case study in Ankara
- Tez No: 431096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğal afetler insanoğlunun var olduğu günden beri insan hayatını etkilemekte ve milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadır. Bunun yanı sıra fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan büyük kayıplar meydana getirmekte, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini kesintiye uğratarak toplulukları olumsuz şekilde etkilemektedir. Kayıpların en aza indirilmesi için afet öncesi yapılan faaliyetler kadar afet sonrasında yapılacak olan kriz yönetimi faaliyetlerinin de etkin bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu faaliyetlerden birisi de yardım malzemelerinin afetzedelere gerekli miktarda ve en kısa sürede ulaştırılmasını amaçlayan insani yardım lojistiği faaliyetleridir. Bu çalışmada, insani yardım malzemelerinin en kısa sürede ve gerekli miktarda afet bölgelerine ulaştırılmasını sağlamak amacıyla araç rotalarının belirlenmesi problemi ele alınmıştır. Problem stokastik talepli çok depolu araç rotalama problemi (STÇD_ARP) olarak modellenmiş ve literatür de çok nadir ele alınmış bir konu olan STÇD_ARP için şans kısıtı yaklaşımı ile matematiksel bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen doğrusal olmayan matematiksel model doğrusal dönüşüm ve ayrık programlama metotları ile doğrusallaştırılmış ve test problemleri üzerinde test edilmiştir. Son olarak geliştirilen model kullanılarak Ankara ili için bir senaryo çalışması yapılmış ve sonuçlar verilmiştir
Özet (Çeviri)
Natural disasters have been affecting human life and causing the death of millions since human beings came into existence. Besides, it causes physical, financial, social and environmental losses and affects societies negatively by suspending daily life and human activities. In order to minimize losses, it is necessary to plan both pre-disaster activities and post-disaster crisis management actions effectively. One of them is humanitarian relief logistics activities that aim to provide sufficient amount of humanitarian relief to disaster victims as soon as possible. In this work, multi depot vehicle routing problem with stochastic demand (SDMD_VRP) was dealt with in order to provide sufficient amount of humanitarian relief to the disaster area as soon as possible. A mathematical model was developed with a chance constraint approach for SDMD_VRP, which has been rarely discussed in the literature. The developed non-linear mathematical model was linearized with a linear transformation and separable programming methods and tested in test problems. Lastly, a case study was carried out for Ankara province by applying the model developed and the results were explained.