Dijital görüntülerde kopyala taşı sahteciliği tespiti
Copy move digital image forgery detection
- Tez No: 431100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dijital görüntü işleme ve düzenleme yazılımlarındaki ilerlemeyle birlikte, dijital görüntülerin orjinalliğini bozarak sahtecilik yapmak kolay hale gelmiştir. Görüntülerin adli araştırmalarda veya diğer bazı alanlarda yasal bir kanıt olarak kullanılabileceği düşünüldüğünde, görüntü sahteciliğinin tespiti ve dijital görüntülerin bütünlüğünü ve özgünlüğünü doğrulamak için tekniklerin geliştirilmesi çok önemlidir. Kopyala taşı görüntü sahteciliği en çok kullanılan sahtecilik yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada kopyala taşı sahteciliği tespiti için YİÖ (Yerel İkili Örüntü) ve AKD (Ayrık Kosinüs Dönüşümü) yöntemlerinin birlikte kullanımına dayalı bir yöntem önerilmiştir. Önerimizde öncelikle gri seviyeli görüntü sabit uzunluklu, birbiriyle örtüşen görüntü bloklarına ayrılmakta ve görüntü blokları YİÖ alanına dönüştürülmektedir. YİÖ alanına dönüştürülmüş görüntü bloklarına AKD uygulanarak görüntünün öznitelik matrisi elde edilmektedir. Elde edilen öznitelik matrisi leksikografik sıralanarak benzer görüntü bloklarının ardışık sıralanması sağlanır. YİÖ alanına dönüştürülmüş görüntü bloklarına AKD uygulanarak, değişen aydınlatma koşullarına daha az duyarlı yerel öznitelikler elde edilmesi ve yanlış pozitiflerin azaltılması amaçlanmıştır. Deneysel sonuçlar, YİÖ ve AKD birlikte kullanıldığında, ayrı ayrı kullanılmalarına göre, kopyala taşı görüntü sahteciliği tespitinde daha az yanlış pozitif değeri ile daha başarılı sonuç verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the advances in image processing and editing softwares, it has become easier to commit a forgery by damaging the originality of an image. Since images can be used as legal evidence in legal researches or some other areas, it is very important to develop some techniques to verify the integrity and authenticity of digital images and detect image forgery. Copy move image forgery is one of the most widely used method of image forgery. In this study, a copy move image forgery detection technique which uses LBP (Local Binary Pattern) and DCT (Discrete Cosine Transform) together is proposed. Firstly, the gray level image is divided into fixed-length overlapping blocks and each image block is converted into LBP domain in our proposal. We have derived the feature matrix of the image by applying DCT to the image blocks which are converted into LBP domain. We lexicographically sorted the feature matrix and after this step, similar image blocks are sequentially sorted. It is aimed to minimise the false positives and derive local features which are less sensitive to varying lighting conditions, by applying DCT to the image blocks which are converted into LBP domain. Experimental results show that when LBP and DCT are used together, better results are obtained in fewer false positives in comparison to individual usages of LBP and DCT in copy move image forgery detection.