Alüminyum alaşımlarından santrifüj döküm yöntemi ile fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme üretimi
Fabrication of functionally gradient material from aluminum alloys by centrifugal casting method
- Tez No: 431101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeler (FDM) emsalsiz özellikleri ile malzeme bilimi araştırmalarında önemli bir yere sahiptir. Bu malzemelerin üretimi birçok yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir. Santrifüj döküm yöntemi ekonomik oluşu ve üretim kolaylığı ile diğer yöntemlerden daha avantajlıdır. Bu çalışmada Al-Cu ötektik alaşımı kullanılarak santrifüj döküm yöntemi ile FDM üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretim parametrelerinin FDM'nin özellikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi için, soğuma hızı, G sayısı ve döküm atmosferi değiştirilerek farklı üretimler yapılmıştır. Soğuma hızı kontrolü, özgün bir kalıp tasarımı ile gerçekleştirilmiş ve 0,09 K/s, 1,04 K/s, 1,96 K/s ve 2,82 K/s olmak üzere dört farklı soğuma hızı elde edilmiştir. 10, 20 ve 30 G sayıları kalıp dönme hızının değiştirilmesi ile elde edilmiştir. Döküm atmosferi olarak açık atmosfer ve 200 mBar vakum atmosferi tercih edilmiştir. Değişen üretim parametrelerinin FDM'nin kimyasal kompozisyonu, Al2Cu faz hacim oranı, ikincil dentrit kolları arası mesafesi, sertliği ve çekme boşluğu derinliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, ikincil dentrit kolları arası mesafe ile soğuma hızı tahmini yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Functionally gradient materials (FGM) have a crucial position in material science investigations with their unique properties. These materials can be produced by many methods. Centrifugal casting method is more advantageous than other methods with its inexpensiveness and ease of fabrication. In this study, FGM is produced from Al-Cu eutectic alloy by centrifugal casting method. Different productions are carried out by changing cooling rate, G number and casting atmosphere to determine the effect of fabrication parameters on properties of FGM. Cooling rate is controlled by a novel mold design and 0,09 K/s, 1,04 K/s, 1,96 K/s and 2,82 K/s cooling rates are obtained by using this mold. 10, 20 and 30 G numbers are obtained by changing the mold rotation speed. Air atmosphere and 200 mBar vacuum atmosphere are preferred as casting atmospheres. Effects of changing fabrication parameters on chemical composition, Al2Cu phase volume ratio, secondary dendrite arm spacing, hardness and shrinkage cavity depth of FGMs are investigated. Moreover, cooling rates are estimated through the secondary dendrite arm spacings and successful results are obtained.