Applications of network segregation measures
Ağ tabanlı segregasyon ölçüm uygulamaları
- Tez No: 431164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki en büyük dört siyasal parti seçmeninin politik segregasyon seviyesini ölçmek esas amaçtır. Politik segregasyon en basit anlamıyla farklı politikgrupların birbirinden ne kadar ayrık yaşadığının ölçütüdür. Bu analizi yaparken Istanbul ve Ankara illeri baz alınmıştır ve ölçümler mahalle bazlı data oluşturularak yapılmıştır. Bu iki ilin her ilçesi için ayrı ayrı mahalle ağları oluşturulmuş ve mahallelerden ilçelere doğru geçerek dört büyük seçmen grubunun segregasyon seviyesi ölçülmüştür. Segregasyon seviyesi, hem ülkenin seçmen gruplarının dağılımını incelemede önemliyken hem de birçok sosyo-ekonomik faktöre etkisi olan bir değişkendir. Örnek olarak, bir mahalledeki eğitim seviyesi, suç işleme oranı ve emlak fiyatları verilebilir. Bu bağlamda çalışmada, Istanbul'un tüm mahalleleri için segregasyon seviyesinin emlak fiyatlarını tahmin gücünü arttırıcı bir ölçüt olup olmadığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main purpose is to measure the political segregation level of main four party voter groups in Turkey. Political segregation is the degree to which politicalgroups live apart. The segregation indexis a kind of probability which shows this apartness level. It is crucial to understandthe general situationof the countiesin terms of the segregation of different party voters who reside in the country, because segregation might havedifferent effects on socioeconomic variables such as crime level, education level andreal estate prices. In order to conduct this analysis, main networks for two big cities of Turkey (Istanbul and Ankara)are constructed. Thesegregation levels of the voters are measured in the neighborhood base analysis. In addition, correlation between the segregation values are measured for the last three elections of Turkey. Finally I checkwhether the segregation indices are meaningfulmeasures in terms of predicting the real estate prices in Istanbul.