The Effects of grouping and mastery learning method of instruction on English achievement levels of lycee one students in Kuleli Military High School
- Tez No: 43117
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜZVER YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, öğrenim türünün (Tam öğrenme ya da geleneksel öğrenim yöntemleri) ve gruplandırma türünün (düşük orta ya da yüksek erişi düzeyindeki öğrencilerin heterojen veya homojen gruplandırı İmaları ) istanbul'daki Kuleli Askeri Lisesi lise birinci sınıfındaki öğrencilerin ingilizce dersi erişi düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Lise bir düzeyindeki 14 sınıftan altısı seçilerek altı değişik öğretim yöntemi uygulanmıştır. Çalışmadaki ilk sınıfta Tam öğrenme yöntemi ve heterojen gruplandırma» ikinci sınıfta Tam öğrenme ve homojen gruplandırma ve üçüncü sınıfta Tam öğrenme yöntemi öğrenci grup 1 andırması yapılmaksızın uygulanırken, dördüncü sınıf heterojen gruplandırma, beşinci sınıf homojen gruplandırma ve altıncı sınıf hiç bir gruplandırma yapılmaksızın geleneksel yöntemler ile öğretim görmüşlerdir. Çalışmanın denenceleri şunlardır: 1. öğretim türünün ve gruplandırma türünün erişi düzeyi üzerindeki etkileri önemli düzeyde olacaktır. 2. Tam öğrenme yöntemi uygulanan her üç sınıftaki öğrencilerin erişi düzeyleri, geleneksel yöntemuygulanan eşiti sınıf lan ndakil erden belirgin düzeyde daha yüksek olacaktır; yani ML+HT>CL+HT. ML+HM>CL+HM ve ML+NG>CL+NG. 3. Heterojen gruplandırmalı ve homojen grupland ırmalı Tam öğrenme sınıfları arasında erişi düzeyleri açısından belirgin bir farklılık bulunmazken, bu her iki sınıfın erişi düzeyi, gruplandırma uygulanmayan Tam öğrenme sınıfından belirgin şekilde yüksek olacaktır. 4. Heterojen gruplandırma uygulanan geleneksel sınıf, homojen gruplandırma uygulanan geleneksel sınıftan belirgin şekilde daha yüksek bir erişi düzeyine ulaşacak, ve değişik gruplandırma türleri uygulanan bu her iki geleneksel sınıf ta. gruplandırma uygulanmayan geleneksel öğretim sınıfından belirgin biçimde daha yüksek erişi düzeylerine ulaşacaklardır. 5. Gruplandırma uygulaması düşük, orta ve yüksek erişi düzeyindeki öğrencileri farklı öğretim türlerinde değişik biçimde etkileyecektir. Birinci denenceyi sınamak için iki yönlü varyans analizi Newman-Keuls formülü ve E korelasyon oranları uygulanmıştır, ikinci denencenin sınanmasında Newman-Keuls formülü ve etki oranları analizi kullanılmıştır. Uç ve dördüncü denencelertek yönlü yaryans analizi, Newroan-Keuls formülü ve etki oranlara analizi kullanılarak sınanmıstır. Besinci denence için üç yönlü varyans analizi ve Newman-Keuls formülünden yararlana lmıst ar. Verilerin analizi aşağıdaki bulguları açığa çıkarmıştır: 1. Hem Tam öğrenme yöntemi hem de gruplandırma türünün erişi düzeyleri üzerinde olumlu ve çogalgan etkisi vardır. Yine de Tam öğrenme yönteminin etkisi gruplandırmanm etkisinden daha büyüktür. Diğer taraftan» erişi testinde, heterojen gruplandırma her iki öğretim yönteminde de homojen grup 1 andırmadan daha yüksek erişi düzeyleri ortaya çıkarmıştır. 2. Her üc Tam öğrenme sınıfı da yalnızca geleneksel yöntemle öğrenim gören eşiti sınıflardan değil, aynı zamanda diğer tüm geleneksel sınıflardan belirgin biçimde yüksek erişi düzeylerine ulaşmışlardır. Sıralamada heterojen gruplandırma uygulanan Tam öğrenme sınıfı birinci gelirken gruplandırma uygulanmayan geleneksel öğretim sınıfı sonuncu olmuştur. iki öğretim yönteminin karşılaştırmasında en az farklılık gösteren sınıflar heterojen gruplandırılmıs Tam öğrenme sınıfı ve yine heterojen gruplandırılmıs geleneksel sınıf olmuştur. 3. Her üç Tam öğrenme sınıfı arasında en yüksek erişi 8düzeyine ulasan ML+HT sınıfıdır. Bu sınıfı sırasıyla ML+HM ve ML+NG sınıfları izlemişlerdir. ML+HT sınıfı ile ML+NG sınıfı arasındaki fark belirgin iken, ML+HT ile ML+HM sınıfları ve ML+HM ile ML+NG sınıfları arasındaki karşılaştırmada erişi düzeyleri yönünden belirgin olmayan farklılıklar ortaya çıkmıştır. 4. Geleneksel sınıflar arasındaki en yüksek erişi düzeyine CL+HT sınıfı ulaşmıştır. Bu sınıfı sırasıyla CL+HM ve CL+NG sınıfları izlemiştir. Gruplandırma uygulanan her iki geleneksel sınıf ta gruplandırma uygulanmayan geleneksel sınıftan belirgin biçimde daha yüksek erişi düzeylerine ulaşmışlardır. Ancak, gruplandırma uygulanan geleneksel sınıflar arasındaki fark belirgin çıkmamıştır. 5. Her iki öğretim türünde de heterojen gruplandırma homojen gr up 1 andırmadan daha fazla erişi düzeyine katkıda bulunmuştur (geleneksel sınıfta homojen gruplandırma türünden daha fazla yararlanan düşük erişi düzeyindeki öğrenci grubu hariç). Heterojen gruplandırma, geleneksel sınıfta en çok orta erişi düzeyindeki ler, Tam öğrenme sınıfında ise düşük erişi düzeyindeki öğrenciler için yararlı olmuştur. Bu bulgular, Tam öğrenme yönteminin erişi düzeyini geleneksel öğretim yöntemleri kullanılan sınıflarda eldeedilebilecek erişi düzeyinden bir standard sapma kadar daha yükseltebileceğini göstermektedir. Bunun yana sıra. erişi düzeyindeki kazanımlar, heterojen gruplandırma etkili bir biçimde kullanılırsa iki kat daha artabilecektir. Aynı zamanda, heterojen grup 1 andırman in Tam öğrenme yöntemiyle birlikte kullanımının hiç kuskusuz en çok bu tip tamamlayıcı yöntemlere gereksinim duyan düşük erişi düzeyindeki öğrenciler için yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. 10
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study is to assess the effects of type of instruction (Mastery Learning versus conventional learning) and type of grouping (heterogeneous or homogeneous grouping of low, middle and high-achieving students) on English achievement levels of lycee one students in Kuleli Military High School in Istanbul. Türkiye, Out of the 14 sections at lyc6e one level, six sections were selected to be assigned six different treatments. The first class studied under Mastery Learning in which students were grouped heterogeneous ly, the second class was taught under Mastery Learning with homogeneous grouping, the third utilized no grouping under Mastery Learning, the fourth received instruction under conventional learning with heterogeneous grouping, the fifth class was assigned conventional learning and homogeneous grouping, and the sixth class studied under conventional learning without grouping. The hypotheses of the study are.- 1. The effect of Mastery Learning and grouping on achievement will be significant. 2. The achievement level of all three classes under Mastery Learning will be significantly higher than their conventionally taught counterparts; that is.ML+HT>CL+HT; ML+HM>CL+HM and ML+NG >CL+NG. 3. While there will not be a significant difference in achievement levels between heterogeneous ly grouped Mastery Learning class and homogeneously grouped Mastery Learning class, these two classes will achieve significantly higher than the Mastery Learning without grouping class. 4. The class taught under conventional learning with heterogeneous grouping will achieve significantly higher than the class under conventional learning and homogeneous grouping, and these two conventional learning classes with different groupings will attain significantly higher achievement levels than the class under conventional learning without grouping. 5. Grouping will differentially affect low. middle and high-achieving groups under different instructional methods. To test hypothesis 1, two-way analysis of variance. Newman-Keuls formula and E-correlation ratios were computed. To analyze hypothesis 2. Newman-Keuls formula and effect size analyses were utilized. Hypotheses 3 and 4 were analyzed by one-way analysis of variance. Newman-Keuls formula and effectsize analyses. To test hypothesis 5, three-way analysis of variance and Newman-Keuls formula were implemented. The analyses show that : 1. Both Mastery Learning and type of grouping have positive and additive effects on summative achievement. Still, the effect of Mastery Learning is greater than that of grouping. On the other hand, heterogeneous grouping yielded higher levels of achievement on the summative test than homogeneous grouping under both types of instruct ion. The effects of both independent variables were found to be additive. 2. All of the three Mastery Learning classes achieved significantly higher not only than their conventional counterparts but also than all conventional learning classes. Heterogeneous ly grouped Mastery Learning class achieved the highest while the non-grouped conventional learning class came the last. The smallest difference was between the heterogeneous ly grouped Mastery Learning and the heterogeneous ly grouped conventional learning classes (ML+HT>CL+HT). 3. Among the three Mastery Learning classes. ML+HT class produced the highest achievement level, followed by ML+HM, and then ML+NG classes. While the differencebetween the ML+HT and ML+NG classes was significant, the comparison of the ML+HT and ML+HM classes as well as the ML+HM and ML+NG classes yielded insignificant differences in achievement levels. 4. The highest achievement level among the conventional classes was attained by CL+HT class. It was followed by CL+HM and CL+NG classes respectively. Both heterogeneous ly and homogeneously classes achieved significantly higher than the non-grouped class. The difference between the two grouped conventional classes, however, was insignificant. 5. With the exception of low-achieving students in conventional learning classes, who benefited more from homogeneous grouping, heterogeneous grouping was found more conducive to achievement for all students in all achievement levels (low, average and high) than homogeneous grouping under both types of instruction. It was most effective for average- achieving students in conventional learning classes, and for low-achievers in Mastery Learning classes. The findings indicate that Mastery Learning is able to bring about increments in achievement by more than one standard deviation than can be attained in conventional learning conditions. Furthermore, the gains in achievementcan increase by twice, provided that heterogeneous grouping is effectively practiced. It is also shown that the combination of Mastery Learning with heterogeneous grouping is undoubtedly most beneficial for the low-achieving students who really are in need of such remedying strategies.