Hentbolda kuvvet antrenmanlarının 7 m atış performansına etkisi
The effect of strength training on 7m throws in handball
  1. Tez No: 431350
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK EROĞLU KOLAYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı hentbolda kuvvet antrenmanlarının serbest atış performansı üzerine etkilerini belirlemek ve şut hızı ile şut isabet oranı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya hentbol birinci liginde mücadele eden ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi hentbol takımında oynayan 16 erkek hentbol oyuncusu katılmıştır. Araştırmaya katılan hentbolcular deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda bulunan hentbolculara 10 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 30 dakika flexi-bar ile kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan hentbolcular ise mevcut hentbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 15.0 for Windwos paket programında Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, Deney grubunda bulunan hentbol oyuncularının el kavrama kuvvetlerinde ve 7 m atış performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik meydana gelmediği tespit edilmiştir (p>0.05). Benzer şekilde kontrol grubunda bulunan hentbol oyuncularının da el kavrama kuvveti ve 7 m atış performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmediği belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the effect of strength training on free throws and examine the relationship between the chute speed and the chute hit rate. The participants of this study are the 16 male handball players who contend in the handball premier league and plays in handball team of Adapazarı Municipality. The participant handballers are divided into two groups as the experimental and control groups. Experimental group is applied a strenth training with flexi-bar three times a week and 30 minutes a day. The players in the control group went on their regular handball trainings. Wilcoxon, Mann Whitney U and Spearman Correlation Tests are used in the packet program SPSS 15.0 for Windows are used for analyzing the statistical data obtained in the study. At the end of the study, it was determined that there isn't a meaninful change statistically observable in the grasp strength and 7 m shot perfromance of the players in the experimental group (p>0.05). Similarly, netiher is there a meaningful change observable in the grasp strength and 7 m shot perfromance of the players in the control group (p>0.05).