Serbest ve grekoromen stil güreşçilerin hedef yönelimi ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationshi̇p of goal orientation and life satisfaction of freestyle and greco-romen style wrestlers
  1. Tez No: 431419
  2. Yazar: ALİ BURAK TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YAMANER, DOÇ. DR. TURHAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada serbest ve grekoromen stil güreşçilerinin hedef yönelimi ve yaşam doyumu ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 174 Serbest Stil (X yaş= 21,48±5,11), 143 Grekoromen stil (X yaş=20,76±3,93) olmak üzere toplam 317 (X yaş= 21,15±4,62) güreşçi katılmıştır. Araştırmada yaşam doyumu düzeylerini belirlemek amacıyla Diener, Emmons, Laresen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyumu Ölçeği”, Hedef Yönelimi düzeylerini belirlemek için Duda ve Whitehead (1998) tarafından geliştirilen“Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, pearson korelasyon, t-Testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of goal orientation and life satisfaction of freestyle and grecoromen Style wrestlers was aimed. 174 Freestyle (X age= 21,48±5,11) and 143 Greco-Romen Style (X age=20,76±3,93), totally 317(X age= 21,15±4,62) wrestlers participated in this study. To determine the life satisfaction levels in the study,“The Satisfaction with Life Scale'' developed by Diener, Emmons, Lares and Griffin (1985) was applied. For determination of goal orientation level, ”The Task and Ego Orientation in Sport Questionnare“ developed by Duda and Whitehead (1998) was used together with ”Personal Information Questionnare" prepared by the researcher. In the analysis of data, pearson correlation, t-Test, one way analysis of variance (ANOVA) and scientific statistical methods were used.