Türkiye'de reklam verme kalıpları ve medya türlerine göre incelenmesi
Advertising patterns and examining of media types in turkey
  1. Tez No: 431505
  2. Yazar: GÖZDE KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknolojiler tüm dünyada bilişim olanaklarını her geçen gün geliştiriyor. İletişim çağının son yıllarda bu denli gelişmesi, haber alma imkanlarının giderek yenilenmesi ve kolaylaşması reklamı da her yönüyle etkiledi. Reklam kavramının ortaya çıkışından günümüze kadar kavramsal olarak kendisi her zaman güçlendirdi. Çığırtanlık yaparak ürünlerin tanıtıldığı yüzyıldan bulunduğumuz lokasyonda olan markanın kampanya ve ürünlerinden cebimizdeki akıllı telefonlar sayesinde haberdar olduğumuz günlere geldik. Radyo, gazete, televizyon, Açıkhava, sinema ve internet… Reklam, oluşumdan bu yana her yeniliği kendine ekleyerek gelişmeye ve pazarlama ile satışın olmazsa olmazı halini alıyor. Bu araştırmada; reklam kavramına, reklamcılığın temeline, Türkiye ve dünyadaki gelişimine, Türkiye'deki reklam verme kalıplarlarına, Türkiye'deki medya yatırımlarına ve medya türlerine değinilmektedir. Aynı zamanda tüm medya türleri incelenirken dijitalin hayatımıza girişinin üzerinde durularak markaların hangi medya türlerini tercih ettiği ve dijitalle beraber bütçe paylarının nasıl dağılım gösterdiğini, kitap, makale, web site haberleri, web site raporları taranarak kullanılmıştır. Konu ile alakalı önemli isimlerle söyleşiler yapılmıştır. Tüm bu kaynaklara dayanarak markaların reklam verme alışkanlıkları, yeniliklerin reklam verme kalıplarını ne kadar etkilediği ve dijitalin reklam dünyasını nasıl değiştirdiğine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Emerging technologies are developing their ICT facilities throughout the world every day. development in recent years of the age of communication, the renewal of the intelligence facilities and increasingly easier to advertising has affected every aspect. until today, the emergence of the concept of advertising has strengthened conceptually itself as usual. The brand, which we found at the location of the century by the introduction of products while shouting and we came to when we were aware of the product thanks to smart phones in our pocket. Radio, newspaper, television, outdoor, cinema and internet... Advertising, every innovation since the formation of the sine qua non of development, sales and marketing by adding self takes the form. I have prepared this research; advertising concept, fundamental to Turkey and world development, advertising molds to in Turkey, it is referred to invest in media and media types in Turkey. At the same time that all types of media that chose which media types the emphasis on the brand of examining the digital input of our lives and digitalis together how the distribution of budget allocations, books, articles, website news, used scanning website reports. Relevant to the subject was conducted interviews with key figures. All advertising habits of the brand based on this source of innovation that will be discussed how advertising influences the mold and how to change the digital advertising world.