18th century relations between the Ottoman Empire and the Republic of Dubrovnik: 18th century Dubrovnik and the contemporary surrounding world
Osmanlı İmparatorluğu ve Dubrovnik Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin 18.yüzyıldaki seyri; Devletlerarası sahnede 18.yüzyıl Dubrovnik'i
- Tez No: 431506
- Danışmanlar: PROF. DR. SURAIYA FAROQHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu ve Dubrovnik Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin 18.yüzyıl boyunca nasıl seyrettiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Diğer arşiv malzemelerinin yanısıra, çalışmada kullanılan temel kaynaklar Düvel-i Ecnebiye Defterlerinden A.DVN.DVE.d 19/7 ve 20/8 katolog numaralı olanlardır. 1779-1806 ve 1788-1806 tarihli bu defterler Osmanlı Devleti ve Dubrovnik Cumhuriyeti arasındaki ilişkilere dair Osmanlı Devleti tarafında tarih boyunca düzenlenen son kayıtlardır ve iki taraf arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri birçok meseleye atıfta bulunurlar. Defterlerin incelenmesi sonucu elde edilen veriler geçmiş dönemlere dair mevcut bilgilerle bir bütün içerisinde ele alınarak iki devlet arasındaki ilişkilerin 18.yüzyıldaki seyri ortaya konulmuştur. Böylece söz konusu dönemdeki ilişkiler hem nitelik hem de nicelik bakımından incenlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca 18.yüzyıl Dubrovnik'i hakkında bu zamana kadar yazılıp söylenen ve yüzyılı şehrin tarihinde bir düşüş dönemi olarak kabul eden görüş, Dubrovnik'in tarihi boyunca olduğu gibi 18.yüzyılda da dünyanın birçok bölgesinden her türlü mal ve hizmetin üretim, alım ve satımının yapıldığı canlı bir liman olmakla birlikte dönemin politik sahnesinde de önemli bir role haiz olduğu savı lehinde sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to identify the political and economic relations between the Ottoman Empire and the Republic of Dubrovnik in the 18th century. Aside from other archival documents, the primary sources of this study are from the Registers of Foreign Affairs (Düvel-i Ecnebiye Defterleri), classified under the codes A.DVN.DVE.d 19/7 and 20/8. These registers, dated 1779-1806 and 1788-1806 respectively, are the last known records that the Ottoman Empire published regarding Ottoman-Dubrovnik relations throughout history. Using data from A.DVN.DVE.d 19/7 and 20/8, we aim to shed light on all forms of Ottoman-Dubrovnik relations during the 18th century, and we will determine both the quantitative and qualitative aspects of said relations. Further on in this study, we will examine how the 18th century is often perceived as a declining period for Dubrovnik and question this stance in favor of the argument that Dubrovnik was always a lively port, even in the 18th century, where a plethora of goods and services were always provided. This period in Dubrovnik's history remains important to the region's fate, and even though it faced periodic troubles throughout its history, Dubrovnik remained a strong city-state.