Koroner yoğun bakım ve iç hastalıkları yoğun bakım servisinde yatan 65 yaş ve üzeri hastalarda uygunsuz ilaç kullanım prevelansının tespit edilmesi
Evaluation prevelance of inappropriate medication use over the age 65 who were admitted to internal medicine intensive care unit and coronary intensive care unit
- Tez No: 431556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİLEK AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Araştırmamız; SDÜ iç hastalıkları ve KYB da Mayıs-Temmuz 2015 tarihlerinde takip edilmiş, 65 yaş ve üzeri tüm hastaların (83'ü KYB'de, 47'si DYB'da toplam 130 hasta) incelendiği kesitsel analitik tipte bir çalışmadır. DYB ve KYB da uygunsuz ilaç kullanımı 2014 STOPP-START kriterlerine göre değerlendirilmiştir. STOPP kriterlerine göre 130 katılımcının 93 ünde OUR mevcuttur (%71,5). START kriterlerine göre 130 katılımcının 125 inde OER mevcuttur (% 96). OUR, DYB da kişi başına 2.41, KYB da kişi başına 2.59, tüm örneklemde 2.5 olarak saptanmıştır. OER, DYB da kişi başına 6.1, KYB da kişi başına 5.77, tüm örneklemde kişi başına 5.9 olarak saptanmıştır. Aşılama eksikliğinin oldukça yaygın olması nedeni ile aşı kriteri çıkarıldığında kişi başına düşen OER ise 3.9 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda en sık rastlanılan OUR sırasıyla; kanıt bazlı klinik endikasyon olmaksızın reçete edilen herhangi bir ilaç ( %33,1), kronik konstipasyonu olup, konstipasyon yaratmayan alternatiflerin endike olduğu hastalarda konstipasyona neden olabilecek herhangi bir ilaç ( örneğin kalsiyum kanal blokörü )(%17,7), delirium veya demansı olan hastalarda antikolinerjikler / antimuskarinikler (%16,2), yerleşik hipertansiyon veya kalp yetmezliğinde NSAII (%15,4) olarak saptanmıştır. Çalışmamızda sık rastlanılan OER' ler ise; mevsimsel trivalan influenza aşısı (%99.2), 65 yaşından sonra en az bir kez pnömokok aşısı (%99.2), belgelenmiş koroner, serebral veya periferik vasküler hastalık öyküsünde –hasta yaşamının sonunda veya yaşı>85 değilse- statin tedavisi (%54,6), hastalık nedeniyle evden çıkamayan veya düşmeler yaşayan veya osteopenisi olan yaşlı kişilerde vitamin D desteği (%53,1), sistolik kalp yetmezliği ve/veya belgelenmiş koroner arter hastalığı durumunda ACE inhibitörü (% 46,2), iskemik kalp hastalığında beta-bloker (% 35,4), belgelenmiş koroner, serebral veya periferik vasküler hastalık öyküsünde antiplatalet tedavidir (% 33,1). OUR ilişkili faktörler şunlardır; Charlson komorbidite indexi skoru (p 0,008), kronik hastalık ( p 0,024), Tip 2 DM ( p 0,039), hipertansiyon ( p 0,039).
Özet (Çeviri)
We evaluated inappropriate medication use consecutive patients over the age of 65 who were admitted to IMICU and CICU units of Süleyman Demirel University (SDU) between May and July 2015 (total 130 patients , 83 in CICU and 47 in IMICU) by using STOPP-START 2014 criteria. According to STOPP, potentially inappropriate prescriptions (PIP) were found in 93 of 130 participants (71,5%). According to START, potential prescribing omissions (PPO) were found in 125 of 130 participants (96%). PIP per person was 2.41 in IMICU, 2.59 in CICU and 2.5 in the whole sample.PPO per person was 6.1 in IMICU, 5.77 in CICU and 5.9 in the whole sample. Due to high prevalence of incomplete influenza and pneumococcal vaccination when we excluded the vaccination criterion, OER per person was 3.9. The most frequently encountered PIPs were any medication prescribed without evidence-based clinical indication (33,1%), drugs likely to cause constipation in patients with chronic constipation (e.g., calcium channel blockers) where non-consipating alternatives are appropriate (17,7%), prescription of anticholinergics/antimuscarinics in patients with delirium or dementia (16,2%), prescription of NSAIDs in established hypertension or heart failure (15,4%). The most frequently encountered PPOs were seasonal trivalent influenza vaccine (99,2%), pneumococcal vaccine at least once after age 65 (99,2%), statin therapy with a documented history of coronary, cerebral or peripheral vascular disease, unless the patient is at the end of life or > 85 years (54,6%), vitamin D supplement in older people who are housebound or experiencing falls or with osteopenia (53,1%), ACE inhibitor in patients with systolic heart failure and/or documented coronary artery disease (46,2%), beta blocker with ischemic heart disease (35,4%), antiplatelet therapy with a documented history of coronary, cerebral or peripheral vascular disease (33,1%).