Sıçan osteoporoz modelinde bifosfonat ve melatonin ikili tedavisinin kemik yapım/yıkım hızı ve morfolojisi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of biphosphonate and melatonin combined treatment on bone formation/resorption rate and morphology in a rat model of osteoporosis
  1. Tez No: 431584
  2. Yazar: ESRA BİHTER GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK YEGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Melatonin kemik fizyolojisinde düzenleyici bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı melatoninin osteoporoza karşı olası etkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Anestezi altında, Sprague-Dawley (n=56) sıçanlara bilateral overektomi, kontrol grubuna (n=8) ise taklit cerrahi uygulanmıştır. OVT sıçanlar 8 hafta boyunca; serum fizyolojik, alendronat (70 µg/kg/hafta, subkutan), melatonin (25 mg/kg/gün, oral), melatonin+alendronat, luzindol (10 µg/kg/gün, intraperitonal) veya alendronat+melatonin+luzindol ile tedavi edilmişlerdir. 4. hafta (n=8) ve 12. hafta (n=56)'nın sonunda sıçanlar ötanazi edilmişlerdir. Runx2 ekspresyonu gerçek zamanlı polimeraz zinciri reaksiyonu ile belirlenmiştir. Tibialar TUNEL kiti ve Masson'un trikromu ile boyanmıştır. İstatistiksel analiz Kruskal-Wallis ve ANOVA testleri ile yapılmıştır. BULGULAR: Runx2 ekspresyonu tüm gruplarda düşmüştür. Serum östrojen seviyeleri serum fizyolojik tedavili gruplarda 4.ve 12.
Özet (Çeviri)
AIM: Melatonin has a regulatory role on bone physiology. The purpose of the present study is therefore to evaulate the possible anti-osteoporotic effect of melatonin. METHODS: Under anaesthesia, Sprague-Dawley rats (n=56) underwent bilateral ovariectomy (OVX), while control group had sham-surgery (n=8). OVX rats were treated with saline, alendronate (70 µg/kg/week, subcutaneously), melatonin (25 mg/kg/day, orally), melatonin+alendronate, luzindole (10 µg/kg/day, intraperitoneally) or alendronate + melatonin + luzindole for 8 weeks. Rats were euthanized at the end of 4th week (n=8) and 12th week (n=56). Runx2 expression was determined using real-time polymerase chain reaction. Tibiae were stained with TUNEL kit and Masson's trichrome. Statistical analysis was performed using Kruskal-Wallis and ANOVA tests. RESULTS: Runx2 expression was depressed in all OVX groups.