Effects of devaluation on economic variables: The Case of Korea
- Tez No: 43162
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde ticaret açıkları olduğunda yapılan devalüasyonun toplam talep ve hasılada düşüşe yol açıp açmadığını araştırmaktır. Devalüasyonun etkilerini belirlemek için Kore ekonomik verileri kullanılarak ampirik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları ve bu ekonomik verileri etkileyen faktörler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the validity of the argument that a devaluation in the presence of a trade deficit would produce a decline in aggregate demand and output in developing countries. To determine the effects of the devaluation, an empirical study is done by using the Korean economic data. Findings of the empirical analysis and factors affecting these economic data are presented. IV