Price performance on initual public offerings in Turkey
Türkiye'de ilk defa halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansı
- Tez No: 43163
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE İLK DEFA HALKA ARZ EDİLEN HİSSE SENETLERİNİN FİYAT PERFORMANSI Bengi ÖZER Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında Kasım 1989- Nisan 1994 döneminde ilk defa halka arz edilen hisse senetierinin fiyat performansı çeşitli açılardan, geniş bir zaman diliminde ve tüm hisse senetleri gözönüne alınarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, gelişmekte olan borsalardan biri olan İstanbul Menkul Kıymetler borsasında halka açılma sonrası hisse senedi getirilerinin gelişiminin ve belirleyicilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Halka açılma sonrası hisse senedi getirilerindeki gelişmeler ham, piyasaya göre düzeltilmiş ve açılma süresi sonrası düzeltilmiş getiri serilerinin incelenmesi ile ortaya koyulmuştur. Piyasa ile ilgili, arz ile ilgili, arz eden şirket ile ilgili ve arz eden aracı kurum ile ilgili değişkenler hisse senedi getirilerinin belirleyicileri olarak incelenmiştir. Sonuçlar halka arz sonrası ilk üç gün içinde hisse senetlerinin istatistiksel olarak piyasa üstünde getiri getirdiğini, ilk üç günden sonraki getirilerin ise piyasadan farklı olmadığını göstermektedir. Piyasa ile halka arz edilen hisse senedi arasındaki ilişki ilk üç günden sonra kurulmaktadır. İlk iki hafta içinde elde edilen toplam getiri artmakta ve maksimum düzeyine ulaşmaktadır. Toplam getiri arz sonrası 500 gün içinde önce azalan, daha sonra artan bir trend izlemekte, ancak 500 gün sonunda elde edilen getiri ikinci hafta sonunda elde edilmiş getirinin altında kalmaktadır. Halka açılan şirket hisse senetlerinin getirilen bu piyasada gruplaşma olduğu izlenimini vermektedir. Çevresel koşullar ve piyasa ile ilgili değişkenler hem kısa hem uzun vade getirilerdeki gruplaşmanın en önemli nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. İlk kez halka arz edilen hisse senetleri piyasasının olgunlaşması, aracı kurum ile halka açılan şirket arasındaki ilişki ve halka açılma anındaki piyasa trendi halka açılma sonrası getirilerdeki hisse senetleri arası değişiklikleri açıklayan en önemli faktörler olaran ortaya çıkmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRICE PERFORMANCE OF INITIAL PUBLIC OFFERINGS IN TURKEY By BENGİ ÖZER In this study, the price performance of IPOs that have taken place in İstanbul Stock Exchange in the period of November 1989 - April 1994 have been analyzed from various perspectives, over an extended time span and full coverage. The purpose of the study is identification of the patterns and determinants of market performance of IPOs in the stock exchange of Turkey, which is one of the emerging markete in the world. The return structures have been documented using raw return, market adjusted return and aftermarket adjusted return series of IPOs for the 500 event days following the offer. Market related, issue related, issuing firm related and underwriter related characteristics have been investigated as sources of differences in IPO returns. The results indicate that IPOs provide significant excess returns over the market in the first three days following the offer. The returns of IPOs are independent of the market movement during these first three days of trading and after the third day the daily returns of IPOs approximate the market movement. Although daily returns are not significantly different from the market, cumulative returns in the IPO market increase for about two weeks in the aftermarket and reach the maximum level of return around this date. The cumulative returns exhibit an decreasing and increasing trend over the remaining 500 event days but the level of cumulative returns obtained at the end of 500 event days remains much below the level of return obtained at the end of the second week of trading. The pattern of IPO returns also indicate the presence of segmentation in the IPO market. Environmental and market related factors are found to act as important sources of differences in both initial and long term returns. The seasoning of the IPO market itself, the relationship between the underwriter and the issuer and the short term trend of the market at the time of the IPO are the most important variables accounting for differences in initial returns.