Birinci basamakta hiperlipidemik hastaların ilaç uyumları
The medication adherence of hyperlipidemic patients in primary care
  1. Tez No: 431635
  2. Yazar: RANA GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde kolesterol düşürücü tedavinin yararları belgelendirilmekle birlikte, tedavinin potansiyel faydası ilaç uyumuna bağlıdır. Kardiyovasküler hastalık riskine sahip kişilerin tedavi uyumsuzluğu bireyleri tedavinin riski azaltan yararlarından mahrum bırakırken önlenebilir kardiyovasküler olayların artışı sonucu da sağlık sisteminde ciddi maliyetlere neden olmaktadır. Günümüzde ilaç uyumunu arttırmaya yönelik çabalar göz önünde bulundurularak, çalışmamızda kolesterol ilaç tedavi uyumu konusunda hatırlatma amaçlı telefon görüşmelerinin ilaç uyumu üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu müdahale çalışmasına, Nisan-Mayıs 2015 tarihleri arasında, bir Aile Sağlığı Merkezinde, son bir yıl içinde statin grubu kolesterol düşürücü ilaç reçete edilmiş 194 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara anket ve ilaç tedavi uyumunu değerlendirmek için Morisky Medication Adherence Scale-8 (MMAS-8) ölçeği uygulanmış, ilaç bulundurma oranı (medication possession ratio-MPR) belirlenerek, hastaların LDL değerleri kaydedilmiştir. Katılımcılar müdahale (n=97) ve kontrol (n=97) grupları olarak ayrılarak aylık hatırlatma amaçlı telefon görüşmesi şeklinde müdahale sonrasında her iki grup MMAS-8 ölçeği, MPR ve LDL düzeyleri ile tekrar değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılanların %59,3'ü kadın (n=115), %63,4'ü evli (n=123), çoğunluğu emekliydi (%58,8, n=114). MMAS-8'e göre %53,1 (n=103) orta-yüksek uyumluydu. Geçerlilik güvenilirlik analizlerinde ölçeğin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,738, faktör analizi sonucunda KMO değeri 0,68 bulundu. Soruların faktör yükleri 0,40'ın üzerinde olup ölçeğin açıkladığı toplam varyans %69,689 idi.
Özet (Çeviri)
Although benefits of cholesterol lowering treatment on prevention and treatment of the cardiovascular diseases documented, potential benefits of the treatment depends on drug adherence. In people with cardiovascular disease risk, treatment nonadherence deprive individuals benefits of prevention and causes serious increased costs in health systems as a result of increased preventable cardiovascular events. Recently the efforts to improve the medication adherence was taken into account in our study, we aimed to evaluate the effects of reminder calls on cholesterol medication adherence. In this interventional study 194 individuals who have been prescribed cholesterollowering statin group drugs in the past year and attended a Family Health Center between April-May 2015 were included. To assess the medication adherence, Morisky Medication Adherence Scale-8 (MMAS-8) and a questionnaire applied to participants, the drug possession ratio (medication possession ratio-MPR) were determined and LDL levels of patients were recorded. Participants were divided in to intervention (n = 97) and control (n = 97) groups, after the intervention in the form of a monthly reminder calls, both groups were reevaluated with MMAS-8 scale, MPR and LDL levels. In the study 59.3% of participants (n = 115) were female, 63.4% (n = 123) were married and majority (58.8%, n = 114) was retired. According to the MMAS-8 53.1% (n = 103) of participants had medium-high adherence. In validity and reliability analysis of scale; Cronbach's alpha reliability coefficient was 0.738, in factor analysis KMO value was 0.68. The factor load of questions was over 0.40 and the total variance explained by the scale was 69.689%.