Spinal anestezi ile sezaryenle doğum yapan gebelerde dura ponksiyonu sonrası gelişen başağrısında matriks metalloproteinazlar(MMPS) ve interlökin 6(IL6) seviyelerinin rolü
Role of matrıx metalloproteınases and ınterleukın-6 levels ın the development of postdural puncture headache ın parturıents undergoıng cesarean delıvery wıth spınal anesthesıa
  1. Tez No: 431706
  2. Yazar: MÜKERREM ÖTENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUDU BERRİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Elektif sezaryen operasyonu için farklı çapta spinal iğneler kullanılarak spinal anestezi uygulanmış gebelerde PSB insidansı ile MMP-9 ve IL-6 düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Etik kurul izni alındıktan sonra çalışma kapsamıdaki gebeler, farklı çapta spinal iğneler ile spinal anestezi yapılmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Her bir grubun ismi yazan etiketler zarflara konarak, operasyon sabahı bu zarfların bulunduğu dosyadan bir zarf çekilerek hangi tip spinal iğne kullanılacağına karar verildi. Grup Quincke 25 G, n=87 (keskin uçlu spinal iğne 25 G ) Grup Quincke 27 G, n=82 (keskin uçlu spinal iğne 27 G) Olgular oturur pozisyona alınıp asepsi sağlandıktan sonra, lidokain ile infiltrasyon anestezisi uygulandı. 25 G spinal iğne için 22G, 27 G spinal iğne için 25 G kılavuz iğne kullanılarak intratekal mesafe belirlenip serbest BOS (beyin omurilik sıvısı) akışı gözlenince, 1 ml BOS örneği -80ο C'de saklanmak üzere alındı ve lokal anestezik ilaç intratekal uygulandı. Duyusal bloğun T4 dermatomuna ulaştığı olgularda cerrahi başlatıldı. Postoperatif 2. günde, PSB saptanan hastaların ayırıcı tanı ve tedavisi düzenlenmesi için hastalar şiddetli, orta ve hafif başağrısı olmak üzere sınıflandırıldı. Taburculuk sonrası 5. günde telefonla aranarak PSB sorgulandı ve şikayeti olanlar hastaneye çağırılarak tedavileri yapıldı. Sonuç olarak tüm gebelerde rutin olmasa bile PSB açısından özellikle risk grubu olan gebelerde serumda çalışılan IL-6 ve MMP-9 seviyesinin obstetrik anestezide sezaryenle doğum için sıklıkla tercih edilen spinal anestezi seçiminde yol gösterici olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate whether there is an association between postdural puncture headache (PDPH) incidence with MMP-9 and IL-6 levels in pregnant woman undergoing elective cesarean section using different diameters of spinal needles. After obtaining ethics committee approval, parturients were randomly assigned to 2 groups to perform spinal anesthesia with either 25 or 27 gauge (G) spinal needles. Each group's name were initially enclosed according to the types of spinal needle used for spinal anesthesia before onset of study to decide which needle to use. 25 G Quincke group, n = 87 (25 G spinal needle sharp) 27 G Quincke group, n = 82 (27 G spinal needle sharp) After disinfection and local anesthetic infiltration, spinal block was performed using either 25 G or 27 G spinal needle in the sitting position. When free flow of CSF was observed, 1 ml of CSF was collected to be stored in -80οC and then local anesthetic solution was administered intrathecally. After achieving sensory block at T4 dermatome, surgery was allowed. At postoperative 2nd day, patients' PDPH were classified as moderate, mild and severe for differential diagnosis and treatment. Five hours after discharge, patients were questioned for PDPH by calling to admission of patients with PDPH for treatment. Based on these results determination of IL6 and MMP-9 does not necessarily become a routine examination. However, preoperative serum IL-6 and MMP-9 levels might be helpful in the guidance of choice of spinal anesthesia for cesarean delivery in parturients particularly at high risk for PDPH.