Bir iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların epidemiyolojisi
Epidemiology of patients who are implemented invasive mechanical ventilation in an intensive care unit of internal medicine
  1. Tez No: 431707
  2. Yazar: EMRE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mekanik ventilasyon, yoğun bakım üniteleri için önemli ve vazgeçilmez bir destek tedavisi yöntemidir. Bununla birlikte pek çok hastada ölümcül komplikasyonlara yol açabilen riskli bir tedavidir. Bu çalışmanın amacı, bir üniversite hastanesine bağlı dahili yoğun bakım ünitesinde invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların genel özelliklerini, gelişen komplikasyonları, ventilatörden ayrılma oranlarını, mortaliteyi ve mortalite üzerine etkili faktörleri ortaya koymaktır. Gazi Üniversitesi Araştırma Hastanesi İç hastalıkları yoğun bakım ünitesine 01.01.2011 ile 31.12.2014 tarihleri arasında 24 satten uzun süreli yatan ve invaziv mekanik vetilasyon uygulana 418 hastanın verisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların en sık invaziv mekanik ventilasyon nedeni pnömoni olarak saptanmıştır. Uygulanan mekanik ventilasyon modu % 80 asist kontrollü ventilasyon, % 19 basınç kontrollü ventilasyon modu idi. Senkronize aralıklı zorunlu ventilasyon modu 1 hastada, basınç destekli ventilasyon modu 1 hastada uygulandı. İnvaziv mekanik ventilasyonun ilk günü uygulanan tidal volüm ortancası 480 ml, PEEP ortancası 5 cm H2O, tepe basıncı ortancası 26 cmH2O idi. Toplam 197 hastaya, 104 (%53)'ü öncesinde, 43 (%22)'ü sonrasında, 50 (%25)'sinde öncesi ve sonrasında olmak üzere invaziv olmayan mekanik ventilasyon uygulandı. Hastaların 217 (%52)'sinde sepsis, 195 (%47)'inde renal replasman tedavisi gerektiren akut böbrek yetmezliği, 142 (%34)'sinde pnömoni, 42 (%10)'sinde gastrointestinal kanama, 24 (%6)'ünde ARDS, 8 (%2)'inde pnömotoraks, 4 (%1)'ünde subkutan amfizem gelişti. İnvaziv mekanik ventilasyon uygulanan 418 hastanın, 304 (%72)'ü öldü, 10 (%2)'u trakeostomize, 101(%24)'i başarılı ventilatörden ayırma sonrasında sağlıklı taburcu oldu. 3 (%1) hasta, ventilaörden ayırma süreci sonlanmadan yoğun bakım ünitesinden ayrıldı. Bu hastalarda sepsis-şok nedeni ile yoğun bakım ünitesine yatış, invaziv mekanik ventilasyon sırasında sepsis ve renal replasman tedavisi gerektiren akut böbrek yetmezliği gelişimi mortaliteyi arttıran bağımsız faktörler olarak saptandı (sırasıyla p=0.000, p=0.004, p=0.069). Hastaların ventilatörden başarılı olarak ayrılması mortaliteyi azaltan bağımsız faktör olduğu görüldü (p=0.000). İnvaziv mekanik ventilasyon yoğun bakım ünitemizde sıklıkla uygulanan bir tedavidir. Morbidite ve mortalitesi yüksektir. Bu uygulama sırasında gelişen komplikasyonlar mortaliteyi arttırırken, başarılı olarak ventilatörden ayrılma mortaliteyi azaltan en önemli faktördür.
Özet (Çeviri)
Mechanical ventilation is a significant and essential supportive treatment method for intensive care units. However, it is also risky treatment that could cause fatal complications for many patients. The purpose of this study is to reveal general features of patients that are treated by invasive mechanical ventilation, developing complications, weaning rates, mortality and the factors that are effective on mortality at the intensive care unit of a university hospital. In this study, data of 418 patients, that are treated by invasive mechanical ventilation and stayed more than 24 hours at internal diseases intensive care unit of Gazi University Research Hospital between 01.01.2011 and 31.12.2014, is investigated retrospectively. The most frequent cause of invasive mechanical ventilation is determined as pneumonia of patients. Applied mechanical ventilation mode is %80 assist controlled ventilation, %19 pressure controlled ventilation mode, one patient SIMV mode, one patient pressure support ventilation mode. Median of tidal volume applied at the first day of invasive mechanical ventilation is 480 ml, median of PEEP is 5 cm H2O, median of peak pressure is 26 cm H2O. Among 197 patients that are treated by noninvasive mechanical ventilation, 104 (%53) of them before, 43 (%22) of them after, 50 (%25) of them before and after. Sepsis is observed at 217 (%52) patients, acute renal failure that required renal replacement treatment is observed at 195 (%47) patients, pneumonia is observed at 142 (%34) patients, gastrointestinal bleeding is observed at 42 (%10) patients, ARDS is observed at 24 (%6) patients, pneumothorax is observed at 8 (%2) patients, subcutaneous emphysema is observed at 4 (%1) patients. Among 418 patients that are treated by invasive mechanical ventilation, 304 (%72) of them died, 10 (%2) of them are discharged with tracheostomies and 101 (%24) of them are discharged healthy after successful weaning. 3 (%1) patients left the intensive care unit before the end of weaning trial. For these patients, admission to intensive care units with the reason of sepsis-shock, development of sepsis and acute renal failure that required renal replacement treatment at invasive mechanical ventilation are determined as the independent factors that increased the mortality (respectively p=0.000, p=0.004, p=0.069). Successful weaning of patients is observed as the independent factor that decreased mortality. To conclude, invasive mechanical ventilation is a frequently used treatment at intensive care unit. Mortality and morbidity is high. While developing complications during this treatment increases the mortality, successful weaning is the most significant factor that decreases the mortality.