Kadınların doğum öncesi ve sonrası dönemde doğum korkusuna ilişkin düşüncelerinin karşılaştırılması
Comparison of pregnant women's thoughts on the fear of childbirth during the prenatal and postnatal periods
  1. Tez No: 431728
  2. Yazar: SEÇİL GÜNEYSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların doğum öncesi ve sonrası dönemde doğum korkusuna ilişkin düşüncelerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Gözlemsel/kesitsel bir çalışmadır. Çalışma doğum öncesi ve sonrası iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 25 Eylül 2014 - 30 Ocak 2015 tarihleri arasında Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran toplam 283 gebe oluşturmuştur. Materyal ve Metod: Araştırmanın yapıldığı kurum ve etik kuruldan gerekli izinler alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, ilk aşamada normal doğum yapmayı planlayan 28-40 hafta arasındaki gebelere Doğum Öncesi Bilgi Formu ve doğum öncesinde doğum korkusuna ilişkin düşüncelerini ölçmek için Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu kullanılmıştır. İkinci aşamada ise; ölçeğin A versiyonu uygulanan gebelerden normal doğum yapan lohusalara Doğum Sonrası Bilgi Formu ve doğum korkusuna ilişkin düşüncelerini ölçmek için Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) B Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 21.0 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların doğum öncesinde doğum korkusuna ilişkin düşünceleri analiz edildiğinde; kadınların doğumlarının aşırı ağrılı olacağı ve mükemmmel olamayacağı, doğum sancıları ve doğum sırasında korku duyacakları, yalnız kalacakları, doğum sırasında gergin ve panik olacakları, doğumlarında birine bağımlı olacakları ile ilgili düşünce ve beklenti içerisinde oldukları saptanmıştır. Doğum sonrasında doğum korkusuna ilişkin düşünceleri analiz edildiğinde ise; kadınların doğum öncesindeki düşüncelerinin çoğuna benzer duyguları deneyimledikleri saptanmıştır. Araştırmada W-DEQ A ölçeği toplam puanı 54.46±20.65, W-DEQ B ölçeği toplam puanı 58.83±20.96'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare pregnant women's thoughts on the fear of childbirth during the prenatal and postnatal periods. This was an observational/descriptive and cross-sectional study. It was conducted in two stages: during prenatal and postnatal periods. The study sample consisted of a total of 283 pregnant women who were admitted to the Zonguldak Maternity and Children Hospital between September 25, 2014 and January 30, 2015. Material and Method: Necessary permissions were obtained from the ethical committee as well as the institution where the study was conducted. In the first stage, data were collected with a Prenatal Information Form and, in order to determine their thoughts on the fear of childbirth during the prenatal period, the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ) Version A for the women in the study who were in their 28-40 weeks of their pregnancy and who intended to have a normal delivery. In the second stage, data were collected using the Wijma Delivery Expectancy / Experience Questionnaire (W-DEQ) Version B for the women in the study who were previously administered the Version A of the questionnaire and who underwent a normal delivery in order to determine their thoughts on the fear of childbirth. Data were analyzed using SPSS for Windows 21.0 package program. Results: During the prenatal stage, the pregnant women in the study thought that their delivery would be extremely painful and it would not be perfect, they would have labor pain and fear during the delivery, they would be alone, they would feel stressful and anxious during the delivery, and they would be dependent on another person during the delivery. During the postnatal stage, the pregnant women in the study were found to experience feelings similar to their thoughts during the prenatal stage.