Doğum öncesi dönemde emzirme korkusunun doğum sonrası dönemde emzirme sorunları, yetersiz süt algısı ve emzirme başarısına etkisi
The effect of prenatal fear of breastfeeding on breastfeeding problems, perception of insufficient milk, and breastfeeding success in the postpartum period
- Tez No: 952877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KARATAŞ OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, doğum öncesi dönemde emzirme korkusunun doğum sonrası dönemde emzirme sorunları, yetersiz süt algısı ve emzirme başarısına etkisi incelenmiştir. Kesitsel tipte bir izlem çalışması olan araştırma Temmuz 2024–Ocak 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Afşin ilçesine bağlı dört farklı ASM'de kayıtlı olan 385 kadın ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile gebelikte, erken postpartum ve geç postpartum dönemde olmak üzere üç aşamada toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Emzirme Beklenti Ölçeği-A (EBÖ-A) Emzirme Sorunlarını Değerlendirme Ölçeği (ESDÖ), Yetersiz Süt Algısı Ölçeği (YSAÖ) ve LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Wilcoxon, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H, Bonferroni testleri, Spearman's rho korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada hem erken hem de geç postpartum dönemde EBÖ-A ile ESDÖ arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki, EBÖ-A ile YSAÖ ve LATCH arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen verilerde; erken postpartum dönemde ESDÖ'nün yordanmasında EBÖ-A puanı (β=0.270, p=0.003), bebeğini doğum sonrası 31-60. dakikada emzirme (β=3.82, p=0.010), bebeğini doğum sonrası 61.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of prenatal fear of breastfeeding on breastfeeding problems, perceived insufficient milk, and breastfeeding success in the postpartum period. This cross-sectional, follow-up study was conducted between July 2024 and January 2025 with 385 women registered at four different family health centers in the Afşin district of Kahramanmaraş. Data were collected via face-to-face interviews in three stages: during pregnancy, early postpartum, and late postpartum. A Personal Information Form, Breastfeeding Expectations Scale-A (BES-A), the Breastfeeding Experience Scale-A (BES), the Perceived Insufficient Milk Scale (PIMS), and the LATCH Breastfeeding Diagnostic Assessment Scale were used to collect data. Data were analyzed using descriptive statistics, Wilcoxon, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H, Bonferroni tests, Spearman's rho correlation, and multiple linear regression analysis. The study found a significant positive correlation between the BES-A and BES in both the early and late postpartum periods, while a significant negative correlation was found between the BES-A and PIMS and LATCH.