Sıçanlarda metotreksatın yaptığı testis hasarına karşı proantosiyanidinin koruyucu etkisi
Protective effect of proanthocyanidin against methotrexate induced injury in rat testis
- Tez No: 431745
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kemoterapide kullanılan bir ilaç olan metotraksatın erkek üreme sisteminde spermatogenez, sperm kalitesi, germ hücreleri ve kan-testis bariyerine verdiği zararların infertiliteye neden olduğu bilinmektedir. Çalışmada metotreksatın sıçan testisinde yaptığı hasarlar üzerinde üzüm çekirdeğinden elde edilen proantosiyanidinin koruyucu etkisi araştırıldı. Çalışmamızda kullanılan 200-250 gr ağırlığındaki 26 adet erkek Wistar Albino cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 7 gün boyunca 2cc/kg salin gavaj yoluyla verildi. Proantosiyanidin grubuna 7 gün boyunca günde 200 mg/kg proantasiyanidin gavaj yoluyla verildi. Metotreksat grubuna sadece 3. gün 20 mg/kg metotreksat i.p olarak tek doz uygulandı. Proantosiyanidin+Metotreksat grubuna da 6 gün boyunca günde 200 mg/kg proantosiyanidin gavaj yoluyla verildi ve sadece 3. gün tek doz 20 mg/kg metotreksat i.p olarak verildi. Hayvanlar 8. gün sakrifiye edildi. Alınan testis dokularında ışık ve elektron mikroskopik incelemelerin yanısıra SOD, GPX ve MDA tayinleri yapıldı. Metotreksat verilen grubun testislerinde seminifer tübül epitelinde incelme ve spermatogonyum hücrelerinde azalma gibi histopatolojik bulgular saptandı. Elektron mikroskop bulgularıda bu hasarları desteklemekteydi. Aynı zamanda testis dokularında bakılan MDA seviyesi anlamlı olarak artış, SOD ve GPX seviyeleri de anlamlı olarak azalış gösterdi. Bu çalışmada proantosiyanidinin metotreksatın neden olduğu doku hasarlarını ve biyokimyasal parametrelerdeki bozulmaları önlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Methotrexate, a drug used in chemotherapy spermatogenesis in male reproductive system, sperm quality, germ cells and results in damage to the blood-testis barrier is known to cause infertility in male subjects. The protective effect of the proanthosiyanid obtained from grape seeds on his damage in rat testis of methotrexate was investigated. In our research 26 Wistar Albino rats weighing 200-250 g divided four groups. We gave 2 cc/kg salin by gavage to the control group for 7 days. The proanthocyanidin groups received 200mg/kg proanthocyanidin by gavage for 7 days. The methotrexate group received single dose 20 mg/kg methotrexate by i.p at third day. The proanthocyanidin+methotrexate group received 200 mg/kg proanthocyanidin by gavage for 7 days and single dose of 20 mg/kg by i.p methotrexate only third day. At the eighth day all rats were sacrified. The testis tissue of all rats were taken. In addition to electron and light microscopic examinations, SOD, GPX and MDA analyses were done. In the seminiferous tubule epithelium in methotrexate-treated group a decrease in testicular histopathological findings such as thinning and spermatogonia cells. Electron microscopic findings also support these damages. At the same time significant increase in testicular tissue viewed MDA level, SOD and GPX levels also decreased significantly. In this study it was observed that tissue damage caused by methotrexate and prevent deterioration of the biochemical parameters of proanthocyanidine.