Spor işletmelerindeki yöneticilerin örgütsel stres kaynaklarının incelenmesi
Studying the source of organizational stress for the managers in sport business
- Tez No: 431770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlar yaşamlarının büyük bir kısmını iş ve işle ilgili faaliyetleri düşünerek geçirmektedir. Bu durum çalışanın iş sürecinde olumsuz fiziksel ve psikolojik etkenlere maruz kalmasına yol açmaktadır. Spor çalışanlarını etkileyen, işgücü performanslarında değişikliklere sebep olan en önemli faktörler arasında stres yer almaktadır. İşletmelerin başarısının doğrudan bağlı olduğu is gören performansı üzerinde stresin yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak; örgütsel stres nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışma ile spor işletmelerinde örgütsel strese neden olan bireysel, örgütsel ve genel çevresel faktörler ele alınarak, bunların spor çalışanlarının işgücü performansı üzerine etkilerinin incelenmesi ve örgütsel stres faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkan düşük performansı arttırmaya yönelik stratejilerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma, İstanbul il merkezinde yer alan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı spor işletmelerinde görev alan 100 spor yöneticisine ulaşılması hedeflenmiştir. Spor yöneticilerinin bazılarının içinde bulundukları yoğun iş temposu nedeniyle anketi yanıtlamaya zamanları olmamış, bazı anketler soruların eksik yanıtlanması nedeniyle değerlendirme dışında bırakılmıştır. Bu nedenle değerlendirme toplam 91 anket üzerinden yapılmıştır. Demografik özellikler dikkate alındığında, spor yöneticilerinin stres puanları toplamı incelendiğinde cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve kurumda çalışma süreleri açısından aralarında istatistiksel açıdan fark bulunmuştur. Kadın spor yöneticileri erkeklere oranla anlamlı derecede daha yüksek stres puanına sahiptir. Evli spor yöneticileri de bekar olanlara göre daha yüksek stres puanına sahip olduğu belirlenmiştir. Stresin gelecekte önemini arttırarak gündemde kalacağı muhakkaktır. Örgütler sorunun gündeme gelmesinden önce stresle mücadele etmeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
The people spend majority of their lives thinking about work life and business activities. This situation leads to results negative physical and psychological factors for the business processes of employeers. Stress is one of the most significant factors that effect sport administrators and cause fluctuations in their relative work performances. Eliminating the negative effects caused by stress on the performance of sports administrators to whom the success of an organization is directly linked, would be possible if and only if the sources of organizational risks could be precisely figured out and solved appropriately. In this research, it's aimed to estimate the individual, organizational, and environmental factors of which organizational stress stems from in the health-care institutions and study their effects on the performance of sports administrators as well as developing strategies so as to improve the lower performance levels which are driven by the organizational stress factors. This research is aimed to achieved 100 sports managers who worked for the Youth and Sports General Directorate located in the city center in Istanbul. Some questionnaires were excluded because of sports administrators did not have time to answer the questionnaire for their intensive work schedule and missing the questions. Therefore, evaluation is made on a total of 91 survey. Considering the demographic features, sports administrator when the stress points total is examined gender, marital status, educational level, professional experience, and working time in the institution was found between the groups for statistically significant. Women's sports managers have significantly higher stress scores than men. Married sports administrators are determined to have a higher stress scores than those with single. Stress will be on the agenda of increasing importance in the future is certain. Organizations need to combat stress before the agenda of the problem.