Pelvik taban kas egzersizi eğitiminin radikal prostatektomi sonrasi gelişen idrar kaçırma sorunu üzerine etkisi
Pelvic floor muscle training effect on incontinence problems after radical prostatectomy.
  1. Tez No: 431771
  2. Yazar: AYLİN AYDIN SAYILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, radikal prostatektomi geçirecek hastalara uygulanan pelvik kas egzersizi eğitiminin (PTKE / Kegel), girişim sonrası idrar kaçırma sorunu üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla, randomize kontrollü, deneysel olarak planlandı. Araştırmanın power analiz yapılarak belirlenen örneklemini; Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'ne Lokalize Prostat Kanseri tanısı konularak, radikal prostatektomi ameliyatı geçirecek 30 deney, 30 kontrol grubu birey oluşturdu. Eğitim materyali olarak“Pelvik Taban Kas Egzersizi Broşürü”kullanıldı.Veriler; görüşme formu, inkontinans değerlendirme ölçeği (ICIQ-SF), Üriner günlük kullanılarak, Nisan 2014- Temmuz 2015 tarihleri arasında toplandı. Deney ve kontrol grubu hastaların, idrar kaçırma ve yaşam kalitelerini belirlemeye yönelik değerlendirmeleri I. (ameliyattan 20 gün sonra)., II. (ameliyattan 50 gün sonra)., III. (ameliyattan 110 gün sonra) ve IV. (ameliyattan 200 gün sonra) izlemlerde, yüz yüze ve telefonla görüşme yöntemleri ile yapıldı. Radikal prostatektomi geçirecek hastalara uygulanan PTKE eğitiminin; idrar kaçırma nedeniyle gündelik, ailevi, sosyal ve cinsel yaşamları sekteye uğramış bireylerde, bireyi rahatlatacak düzeyde ve istatistiksel bir anlamlılık ortaya koyarak, belirgin bir iyileşme sağladığı görüldü. İdrar kaçıran bireylerin değerlendirmesinde nesnel ölçüt sağlayan ICIQ-SF toplam puanının deney grubu bireylerde zamanla düştüğü; bu düşüşün 110. ve 200.
Özet (Çeviri)
This study was applied to patients undergoing radical prostatectomy, pelvic muscle exercise training (PFME / Kegel), to determine the impact on the problem of urinary incontinence after the attempt, planned randomized controlled experimentally. The analysis of the sample as determined by usinging power research; Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Urology Clinic diagnosed with localized prostate cancer, radical prostatectomy surgery will experienced 30 experimental, the control group consisted of 30 individuals.“Pelvic Floor Exercises Brochure”was used for educational material. Datas gathered by interview form, incontinence assessment scale (ICIQ-SF), urinary daily between April 2014- July 2015. Experimental and control groups of patients, evaluation for the determination of urinary incontinence and quality of life to follow on I. (then 10 days after surgery), II. ( then 50 days after surgery), III. (then 110 days after surgery) and IV. (then 200 days after surgery) were face to face and telephone interview methods. The PFME patients undergoing radical prostatectomy applied to education; because urinary incontinence daily, family, social and sexual lives disrupted in individuals at a level to relieve the individual and putting out a statistical significance was found to provide a significant improvement.