Ameliyat öncesi dönemde hemşirelerin hasta eğitimi ve bilgilendirme işlevini yapma durumu
The status of function of nurses to provide patient education and information within the pre-operative period
  1. Tez No: 431769
  2. Yazar: ŞERİFE GÖZDE TOHUMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin ameliyat öncesi dönemde hasta eğitimi ve bilgilendirme işlevini yapma durumunu incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve uygulandı. Araştırmanın evrenini, 6 Ocak - 31 Mart 2015 tarihleri arasında, İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan 10 hastanenin genel cerrahi servislerinde çalışan 194 hemşire oluşturdu. Araştırma planlanırken örneklem seçimine gidilmeyip, evrenin tamamına ulaşmak hedeflendi. Verilerin toplandığı süreçte aktif çalışan, izinli/raporlu olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 163 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Veri Toplama Formu”kullanılarak toplandı. Araştırma sonucunda elde edilen veriler; tanımlayıcı normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Student t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Pearson Ki kare test ve Fisher Freeman Halton test kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin %65'inin lisans mezunu; yaş ortalamalarının 30,29±7,20 olduğu; bir günde ortalama 18,93±6,25 hastaya bakım verdikleri belirlendi. Hemşirelerin tamamı ameliyat öncesi hasta eğitimi ve bilgilendirme yaptıklarını; %77,3'ü güncel gelişmeleri izlediklerini ifade etti. Hemşirelerin ameliyat sırası döneme ilişkin eğitim ve bilgilendirme toplam puan ortalamalarının (25,63±31,14) düşük olduğu belirlendi (min:0,maks:100).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted as descriptive to investigate the status of function of nurses to provide patient education and information within the pre-operative period. Target population of the study consisted of 194 nurses who were employed at the general surgery units of 10 hospitals located in the European Side of the City of Istanbul from 6 January to 31 March 2015. Within the planning period the study, selection of samples was not preferred, and reaching all of the target population was aimed. The research sample was consisted of 163 nurses who were actively employed within the period of gathering data, who were not on leave/on sick leave and accepted to participate in the survey. The data were collected using the“Data Collection Form”created by the researcher. The data obtained at the result of the study was evaluated using the Student t-test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U-test, Pearson's Chi-Square test and Fisher-Freeman-Halton test in the intergroup comparison of the variables indicating a descriptive normal distribution. It was determined that 65% of the participant nurses had a license-degree and their average age was 30.29±7,.0, and they provided care to average 18.93±6.25 patients. All of the nurses specified that they provide pre-operative patient education and information and 77.3% of them specified that they follow up the current developments. The total score averages of education and information of the nurses for the intra-operative period were found low (25.63±31.14) (min:0, max:100).