Macroeconomic effects of government debt in Turkey: A vector autoregression approach
Devlet borçlarının makroekonomik etkileri: Vektör otoregrasyon yaklaşımı
- Tez No: 43178
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
KISA ÖZET Devlet Borçlarının Makroekonomik Etkileri: Vektör Otoregrasyon Yaklaşımı Bertan Yılmaz Badur Bu çalışma Türkiye ekonomisi için 1981:01-1993:11 döneminde devlet borçlarının milli gelir, fiyat seviyesi, faiz ve döviz kuru üzerindeki etkilerini yedi değişkenli bir vektör otoregrasyon modeli kullanarak incelemeyi amaçlamıştır. Devlet borçlarının etkileri variyans dekompozisyonu, impals cevap fonksiyonları ve kümülatif impals cevap fonksiyonları ile incelenmiştir. Varyans dekompozisyonları iç borcun ilgili makro deliskenler üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık impals cevap fonksiyonları borcun büyümesine gelen şokların fiyat seviyesinin büyümesine önemli olmayan kısa dönem pozitif etkilerin ve döviz kurunun büyümesi ile faizin değişmesine de kısa dönem negatif etkilerin olduğunu ortaya koymuştur. Fakat hiç bir uzun dönem etki bulunamamıstır. Kümülatif impals cevap fonksiyonları borcun büyümesine gelen şokların döviz ve faiz değişkenlerinin seviyeleri Viüzerinde bir kısa dönem negatif etkisinin ve fiyat seviyesi üzerinde ise yine kısa dönem bir pozitif etkisinin olduğunu fakat bu şokların hiç bir değişkenin seviyesi üzerinde uzun dönem etkisinin bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonucu olarak Türkiye için Ricardian denkliği hipotezinin kabul edilebileceği söylenebilir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Macroeconomic Effects of Government Debt in Turkey A Vector Autoregression Approach by Bertan Yılmaz Badur The aim of this thesis is to examine emprically the effect of government debt on output, the price level, the interest rate, and the exchange rate within a seven variable vector autoregression (VAR) model of the Turkish economy for the period 1981:01-1993:11. The impact of government debt is examined by computing variance decompositions ( VDCs ), impulse response functions(IRFs) and cumulative impulse response functions (CRFs). The variance decompositions indicate significant effects of government debt on the macro -var i able s of interest. However, the impulse response functions indicate that shocks to growth rate of D has some insignificant negative short run effects on the growth rate of interests and exchange rates and a slight positive short run effect on the growth rate of price IVlevel. The longer run effects are not significantly different from zero. The cumulative impulse response functions indicate that debt shocks has some insignif icant negative long run effects on the level of interest and exchange rate and a slight positive long run effect on the price level the long run effect on output is totally insignificant. These results support the view that government debt has no wealth effects and the Ricardian equivalence hypothesis might not be rejected for Turkey during the sample period.