The Dyadic adjustment scale: A validation study with a Turkish sample
Eşlerarası Uyum Ölçeği: Türk örneklem grubu ile yapılan geçerlik çalışması
- Tez No: 43179
- Danışmanlar: PROF. DR. GİOVANNİ CHİMİENTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Eşlerarası Uyum ölçeği: Türk Örneklem Grubu ile yapılan bir Geçerlik Çalışması Bu çalışmarın temel amacı, Eşlerarası Uyum Ölçeği (Dyadic Adjustment Scale) (DAS)'nin Türkçe versiyonunun güvenirlik ve geçerliğini araştırmaktır. DAS'nin geçerliğini incelemek için Türkçe standardizasyonu yapılmış Aile Değerlendirme ölçeği'nin (Family Assessment Device) Genel Fonksiyonlar (General Functioning) altölçeği kullanılmıştır. DAS puanlan ile çeşitli demografik değişkenler arasındaki ilişki de araştırılmıştır. DAS'nin Türkçe versiyonu ve Genel Fonksiyonlar altölçeği, orta-yüksek SES'den 129 kadına verilmiştir. DAS'nin iç tutarlılığı önceki araştırmalarda bildirilen değerlere yalan bulunmuştur. Genel Fonksiyonlardan alman puanlarla DAS 'den alman puanlar arasındaki korelasyon -.78 olarak bulunmuştur. DAS'nin Türkçe versiyonunuz, eşlerarası uyum ve tatmini değerlendirmede yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Dyadic Adjustment Scale: A Validation Study with a Turkish Sample by Amine Aysun Yavuz The main aims of the present study were to assess the reliability and validity of a Turkish version of the Dyadic Adjustment Scale (DAS). The standardized General Functioning subscale of the Family Assessment Device (GF/FAD) was used to study construct validity of the DAS. The relationship between DAS scores and several demographic variables was studied. The Turkish version of the DAS and the GF/FAD were administered to 129 women from middle-high SES. The internal consistency of the DAS was found to be similar to those reported in previous research. The correlation between the GF/FAD score and the total DAS score was found to be -.78. It is concluded that the Turkish version of the DAS may serve as a useful measure of dyadic adjustment and marital satisfaction.